Duruş mesafesi insanı hayata bağlar

Duruş mesafesi insanı hayata bağlar

Kış mevsimiyle birlikte değişen yol şartları lastiğin önemini artırıyor. Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel kış lastiklerinin çekiş gücünde yüzde 25’e varan avantaj sağladığını vurgulamakta.

Araçların sadece avuç içi kadar 4 alandan yere tutunduğunu belirten Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel kış koşullarında lastiklerin yere tutuş, ıslak zeminde sürüş emniyeti, çekiş gücü, kısa fren mesafesi gibi özelliklerinin can güvenliğiyle ilgili konulara doğrudan etki ettiklerini söyledi. Güzel şöyle devam etti:

“Kış lastikleri özel karışımı sayesinde ağır kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur ve sürüş emniyeti sağlar. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır. Karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünde yüzde 25’e varan avantaj sunar.”

Lastik pazarının yüzde 30’unu oluşturuyor

2012’de kış lastiğiyle ilgili yönetmeliğin ticari araç lastikleri için hayata geçmesiyle ve 2013’teki uygulamalarla beraber, araç sahiplerinin farkındalıkları önemli oranda arttı. Zorunluluk getirilmeyen segmentlerde de kış lastiği kullanımının arttığını gördüklerini kaydeden Güzel şöyle deva etti: “Bu doğrultuda 2012’de yüzde 15-18 aralığında olan binek ve hafif ticari araç segmenti içinde kış lastiği kullanım oranlarının büyük ölçüde arttığını görüyoruz. 2012’deki yönetmelikle beraber Türkiye’deki kış lastiği kullanım oranı, benzer coğrafyada olan İtalya gibi birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı. Ancak halen gidecek çok yolumuz olduğunu düşünüyor ve kış lastiği kullanımının artması yönünde farkındalık çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Halen pazarda, 12,4 milyon otomobil, 4,2 milyon adet de minibüs ve kamyonet mevcut bulunuyor. Güzel,”Toplamda 4,2 milyon adet araçtan şehirlerarası kullanımda olanlar için zorunluluk söz konusu. Öte yandan 12,4 milyon binek otomobilin zorunluluk kapsamına dahil olmasa da güvenli sürüş için kış lastiği geçişini gerçekleştirmeleri büyük önem teşkil ediyor” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS