Düşük faizli kredi desteği otomotivi hareketlendirdi

Düşük faizli kredi desteği otomotivi hareketlendirdi

Kamu bankalarının sıfır ve 2. el araçlara verdiği düşük kredi oranları sektörü motive etti. Yıl sonu sıfır km araç satış beklentileri yükseliyor.

Pandemi nedeniyle daralan otomotiv pazarına destek amacıyla kamu bankalarının sıfır ve 2. el binek araç ve ticari araç satın alacaklar için uygulamaya başladığı faiz oranları sektörü hareketlendirdi. Sıfır araçta faizler 0.49 ile 0.69 arasında oluşurken 2. elde yüzde 0,82 faiz oranı ve azami 6 ay ödemesiz toplam 60 ay vadeli kredi imkanı bulunuyor. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.CEO’su Ali Haydar Bozkurt konu hakkında şunları kaydetti:

“Otomotiv sektöründe yerli üretim yapan anlaşmalı firmalara aylık %0,49 – %0,69 faiz oranı ile sunulan taşıt kredisi imkanını, ihracat, üretim ve istihdam açısından en yüksek katma değeri yaratan otomotiv sektörüne verilen önemli bir destek olarak görüyorum. Devletimizin devreye aldığı bu destek otomotiv sektörünü hareketlendirecek ve satışlara olumlu yansıyacaktır. Pandemi sürecinde otomotiv pazarında da ciddi bir daralma yaşanmaktaydı. Kredi faizlerinin yerli üretim araçlar için belli bir oranda sabitlenmesi otomotiv pazarında bir hareketlilik sağlayacaktır. 2020 yılının başında Türkiye'de 600 bin adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşeceği yönünde öngörümüz vardı. Fakat şu noktada pazarın büyüklüğünü salgının seyri ile sektöre verilen destekler belirleyecektir. Bu gelişmeler paralelinde toplam 450-500 bin adetler arasında bir pazar büyüklüğü bekliyoruz.”

En iyi faiz oranı

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu ise kamu bankalarının 4 yeni kredi paketini hayata geçireceğini açıklamasının sektörü motive ettiğini belirtti. Şahsuvaroğlu, “Sıfır taşıtta yüzde 0,49 faiz oranıyla finansman imkanı 30 Haziran'da bitecekti, bu destek devam ettirildi. Bu beklediğimiz, hükümetimiz ile sürekli konuşarak uzatılması beklentimizi ilettiğimiz bir destekti. Faizlerin düşük olarak devam etmesi sıfır araçta talebin oluşmasını sağlayacaktır.” dedi. Kampanyada açıklanan faiz oranlarının bugüne kadar bankaların verdiği en düşük oranı olduğuna dikkat çeken Şahsuvaroğlu, “ Sıfır için devam eden yüzde 0,49 ve ikinci el için yüzde 0,89 çok uygun faiz oranları. Türkiye Cumhuriyeti otomotiv tarihinde, şirketlerin yaptıkları komisyonlu düşük faiz kampanyaları hariç ikinci eli destekleyen böyle bir faiz kampanyası görmedik. Bu süreçte açıklanan destek paketini hazırlayanlara sektör olarak teşekkür ederiz. Bunlar hem tüketiciyi, hem sektörü ve hem de bizleri motive edecek, işlerimizi daha hızlı toparlamamıza yardımcı olacaktır” diye konuştu.

Pozitif katkıda bulunacak

Kredi paketinin ikinci el pazarını da hareketlendireceğini belirten Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu “Yaşadığımız olağanüstü süreçte toplam otomotiv pazarı Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %50,46 oranında daralmıştı. Mayıs ayı itibarı ile hareketlenmeye başlayan ikinci el pazarı, 1 Haziran itibarı ile normalleşme adımları ile toparlanmaya başlayacaktır. 1 Haziran tarihinde kamu bankaları tarafından açıklanan kredi paketi tüm sektörü olduğu gibi ikinci el pazarını da pozitif yönde etkileyecektir. İkinci el araçlar için ilk defa uygulanacak bu kampanya talepleri artıracaktır. Ayrıca dolaylı olarak mevcut aracını sıfır ile değiştirmek isteyenlerin pazara sokacağı ikinci el araçlar, fiyatların dengelenmesine de katkıda bulunacaktır.” şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS