Elektrikli araçlara uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları yükseltildi

Elektrikli araçlara uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları yükseltildi

Elektrikli araçlara uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları yükseltildi

Elektrikli otomobil satışlarında alınan ÖTV 4 kata varan oranlarla artırıldı. Özel tüketim vergilerinde ( ÖTV) değişikliği öngören Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla, motor gücü 85 kW olan elektrikli araçların ÖTV oranı yüzde 3'ten yüzde 10'a yükseldi. Motor gücü 85 kW ile 120 kW arasında kalan elektrikli araçların ÖTV oranı da yüzde 7'den 25'e çıktı. Yeni düzenleme ile birlikte, motor gücü 120 kW geçen elektrikli araçlarda ise yüzde 15’ten 60’a çıktı. Markalar ,Türkiye’de satışa sundukları veya ön sipariş aldıkları tam elektrikli araçların fiyatlarına zam yapma durumunda kalacaklar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Halen Türkiye’de satışta olan elektrikli otomobiller arasında Mercedes EQC, Renault Zoe gibi araçlar yer alıyor. Birçok marka da yılın 2. çÇeyreğinden başlamak üzere elektriklileri ithal etmeye hazırlanıyordu. Bu yıl Türkiye’ye ithal edilmesi planlanan tam elektrikli otomobiller arasında Mercedes EQA,EQS, BMW iX3, iX, Dacia Spring, Nissan Leaf, Audi e-Tron, Hyundai Kona-e, Peugeot 2008 e gibi modeller yer alıyor.

2020’de 844 elektrikli oto satıldı

Otomotiv Distribütörle Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu da karar sonrası bir açıklama yaharak ülkemizde 2020 yılında 844 adet elektrikli otomobil satıldığına dikkat çekti. Elelektrikli otomobillerin toplam otomobil iç pazarından aldığı payın yalnızca % 0,1 olduğunu belirten Bilaloğlu şunları kaydetti:

“Elektrikli araç pazarının ülkemiz iç pazarında desteklenmesi, bu yeni segmentin gelişimi, hem tüketici alışkanlıklarının bunun etrafında oluşmasının teşvik edilmesi hem de otomotiv ekosisteminin şarj istasyonlarından başlayarak bu yönde gelişmesi açısından çok değerli idi. Dolayısıyla bu artışın yerli marka stratejisi açısından da olumsuz sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlaveten daha önceki vergi artışlarında olduğu gibi, araç almaya karar vermiş ancak henüz ÖTV’sini ödememiş tüketicilerin mağdur olduğunu görmekteyiz. Bu gibi kararların; sektörümüz Derneklerinin ve ilgili kamu kurum kuruluşlarının temsilcilerinin de yer aldığı, devletin bu sektör özelinde kendine koyduğu hedefleri gerçekleştirmesine daha iyi odaklanabilmesi için çalışacak bir otomotiv konseyi oluşturulması önerimizi yinelemek isteriz.”

ÖTV artışının çevreci otomobillerin ülkemizde yaygınlaşma hızına olumsuz etkisi olacağını belirten Bilaloğlu, “Türkiye’ye yapılacak potansiyel yatırımları, istihdamı menfi yönde etkileyecektir.

Otomotiv Ekosisteminin korunarak geliştirilmesi, küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok kıymetlidir. Otomotiv sektörü olarak temennimiz en kısa sürede yeniden 1 milyon adetlik Pazar büyüklüğüne ulaşabilmek ve ülke ekonomisine olan katkımızı daha da artırabilmektir” dedi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber