Elektrikli otomobile özel jant üretildi

Elektrikli otomobile özel jant üretildi

Elektrikli otomobile özel jant üretildi

Yaklaşık 6 milyon adetlik  satış  oluşturan Avrupa jant yenileme pazarı için  elektrik ve motokaravanlara özel jant üretimi başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Avrupa’da binek otomobillere yönelik jant yenileme pazarı yılda 6 milyon adet seviyesinde, Pandemi öncesinde payı yüzde 10 olan premium jant ürünleri şimdilerde yüzde 5-7 arasına düştü. Araç üretimindeki sıkıntı, maliyet artışları talebi azaltırken önemli bir miktar talep de orta sınıf jantlara yöneldi.

Jantta tasarıma bakıyorlar

Alüminyum alaşımlı jant yenileme pazarında tüketicilerin ağırlıklı tasarıma baktıklarını söyleyen sektör temsilcilerinden Eros Saretta ürün fiyatlarının enerji artışıyla birlikte yükseldiğini belirtti. Fiyat yükselişinin orta sınıf jantta yüzde 30, premiumlarda yüzde 50’ye vardığını belirten Saretta Orta ve Uzakdoğu’lu üreticilerin ise nakliyedeki yüksek fiyatı artışı nedeniyle ürün gönderemediğine dikkat çekti.

Elektrikli ve motokaravana özel ürün

Tam elektrikli ve hibrit araçların satışlarının hızla arttığını değinen Saretta OZ Design Laborutuvarında özel bir tasarımla  elektrikli otomobillere uygun daha ekonomik ve kuvvetli tipte jantların imalatına başlandığını bildirdi. Yenileme pazarına yönelik jantların Tesla, Audi gibi markaların elektrikli modellerine uygun olduğunu, yeni ölçülerin de orta vadede devreye gireceğini açıkladı. Satışları hızla artan motokaravanlara yönelik jantların da imalatına başlandığını belirten Sarette bu ürünlerin Türkiye’de de  eşzamanlı  pazara gireceğini ifade etti. Elektrikli otolara yönelik jantların fiyatları konvansiyonellerden yüzde 15 yüksek seviyede bulunuyor.