Fransa’dan otomotive 8 milyar Euro’luk destek paketi

Fransa’dan otomotive 8 milyar Euro’luk destek paketi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron otomobil endüstrisinin koronavirüs krizinden kurtulmasına yardımcı olacak önlemlerin 8 milyar avrodan fazla olduğunu açıkladı. Öte yandan .Avrupa’da fabrikalar faaliyete geçti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Avrupa'nın önde gelen temiz otomobil üreticisi olmak istediğini açıkladı. Fransa, elektrikli otomobil satın alan tüketiciler için devlet desteğini 6.000 avrodan 7.000 avroya çıkaracak, Macron, koronavirüs salgınından sonra talebi artırmak için tahsis edilen 1 milyar avronun planın bir parçası olduğunu, Plug-in hibrid araçlar için 2.000 euro'luk destek vereceklerini, programın 1 Haziran'dan itibaren 200.000 araca kaynak sağlayabileceğini söyledi.

Şu anda Fransa'da üretilen hiçbir otomobil modelinin diğer ülkelerde üretilmemesi gerektiğini söyleyen Macron hükümetin yönetim,sendikalar otomobil üreticisinin Fransa'daki fabrikaları hakkında görüşmeler yapana kadar Renault için planlanan 5 milyar avroluk devlet kredisine imza atmayacağını ifade etti.

Ticaride kayıp büyük

ACEA verilerine göre Avrupa’da ticari araç satışları Nisan ayında yüzde 67 düşerek 71.029'a düştü. Hafif ticari araç satışları yüzde 71, orta ticari araçlarda (3,5 ila 16 ton) yüzde 56, ağır kamyonlarda (16 tonun üzerinde) yüzde 60 ve otobüsler yüzde 66 düştü. Kamyon satışları bu dönem yüzde 35 azaldı.

Markaların çoğu üretime başladı

Aston Martin, İngiltere Gaydon'daki ana tesisinin üretime yeniden ne zaman başlayacağını açıklamazken Galler, Athan'daki yeni fabrikası 5 Mayıs'ta DBX SUV'sinin üretimine yeniden başladı.

BMW, Almanya tesislerinde araç üretimine yeniden başladı. Mini ve Rolls-Royce markaları da İngiltere'deki tesislerini yeniden açtı.Mercedes-Benz'in Almanya’daki fabrikaları üretime yeniden başlarken 4 Mayıs'ta Maranello ve Modena tesislerinde faaliyete başladı. Fiat, Sevel tesisinde van üretimine yeniden başlarken Mirafiori'de Fiat Yeni 500 elektrikli otomobilin üretimine geçti.Cassino'daki Alfa Romeo modellerinin üretimi Mayıs sonu ile Temmuz başı arasında yeniden başlayacak.Ford'un Avrupa fabrikaları üretime yeniden başlarken Honda, 2 Haziran'da İngiltere'nin Swindon kentindeki Civic fabrikasını yeniden açmayı planlıyor. Jaguar Land Rover'ın İngiltere Solihull ve Slovakya Nitra'daki tesisleri yeniden açıldı. Üretim, bir vardiya ile 8 Haziran'da Halewood'da devam edecek. Nissan 8 Haziran'da Sunderland, İngiltere'deki otomobil üretimine yeniden başlayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS