Hafif ticaride satış hedefleri yakalanacak

Hafif ticaride satış hedefleri yakalanacak

Mart 2020’de başlayan pandemi süreci satışları düşürürken haziran ayından itibaren ertelenen taleplerin alımlara dönmesi yılsonu hedeflerinin tekrar yakalanma şansını getirdi.

Mercedes-Benz Otomotiv Hafif Ticari Araçlar Ürün Grubu İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz Ocak-Mayıs 2020 döneminde hafif ticari araç pazarının bir önceki yıla göre yüzde 13,9 artarak 36.567 adede ulaştığını belirtti. . Sadece Mayıs 2020’de hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın Mayıs ayına göre yüzde 21,6 artarak 7.162 adet oldu. 10 yıllık Mayıs ayı ortalama satışlarına bakıldığında pazarda yüzde 58,9 azalma olduğunu vurgulayan Akdeniz şunları kaydetti:

“ Mercedes olarak Mayıs ayında 263 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştirirken ilk 5 ayın sonunda 1.547 adede ulaştık. Mart 2020’de başlayan pandemi süreci satışlarda düşüş yaşanmasına neden olurken, Haziran ayından itibaren ertelenen taleplerin alımlara dönerek yılsonu hedeflerinin tekrar yakalanacağını öngörüyoruz. Son dönemde normalleşme sürecine geçerken özellikle turizm sezonunun açılmasının da etkisi ile daha fazla adetlerde araç satışı öngörüyoruz.”

Tasarım kısa dönemde değişmez

Pandemi sürecinde servis araçlarındaki yeni düzenlemeler kapsamında koltuk tasarımlarında kısa vadede bir değişim olacağını beklemediklerini aktaran Akdeniz ,” Pandemi sürecinin ardından normalleşme döneminde, yolcular arasında sosyal mesafe bırakalarak yolculuk yapılıyor. Sürekli aynı servisleri kullananların ise her zaman aynı koltukta yolculuk etmesi bekleniyor. İlerleyen dönemlerde fiziksel değişikliklerin kurallar dâhilinde uygulanmak istenmesi de söz konusu olabilir. Yapılabilecek değişikliklere hızlı adaptasyon sağlayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Fiyatlar kurla birlikte artıyor

2020 başından itibaren yaşanan dövizdeki artışın araç fiyatlarına kısmen yansıdığını vurgulayan Akdeniz ,” Bu durum yılsonuna kadar dövize bağlı olarak artış gösterebilir. Ancak müşterilerimize uygun birçok kampanya imkânı sunuyoruz. Ayrıca, satın alma kararlarının ertelenmesi yerine, uygun kredilerin sunulması durumunda alımların yapılmasının daha makul olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Mercedes-Benz Finansal Hizmetler ile avantajlı kredi koşulları sunduklarına dikkat çeken Akdeniz son dönemde hareketlenmeye başlayan pazarın 0 km satışlarında olduğu gibi 2. el araçlardaki sirkülasyonu da artırdığını belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS