Hiçbir zaman “ucuz” model üretmeyecek

Hiçbir zaman “ucuz” model üretmeyecek

Dünyaca ünlü lüks marka Rolls Royce’un CEO’su Torsten Müller-Ötvös  Rolls Royce’un üretimde hiçbir zaman alt segment ve hacim ürün model gamına yönelmeyeceğini söyledi. Ötvös Türkiye’nin marka için önemli bir potansiyel pazar olduğunu belirtti.

89’uncu Cenevre Motor Show’da sorularımızı yanıtlayan Rolls Royce’un CEO’su Torsten Müller-Ötvös  markalarının üretimde hiçbir zaman alt segment ve hacim ürün model gamına yönelmeyeceğini söyledi. Türkiye’nin marka için önemli bir potansiyel pazar olduğunu belirten Müller-Ötvös son 2 yıldır Türkiye’deki ekonomik problemlerden dolayı araç satışların olumsuz etkilendiğini  ancak uzun vadede toparlanmasını beklediklerini vurguladı. Türkiye’de özellikle lüks araç segmentinde vergilerin yüksek olduğunu vurgulayan Müller-Ötvös ,”Ancak başta Çin olmak üzere daha birçok ülkede Türkiye’den daha ağır vergiler var. Yani Türkiye’den de yüksek otomotiv vergileri olan birçok bölge var. Ancak Rolls Royce kullanmanın ayrıcalığı çoğu zaman bu tür engelleri ortadan kaldırıyor” dedi.Ucuz otomobilimiz olmayacak


Rolls Royce ürün gamının SUV Cullinan’ın gelmesiyle tamamlandığını ifade eden CEO markalarının hiçbir zaman “ucuz” bir araç üretimi planlamadığını, elektrikli modeller konusunda ise çalışmaların süregeldiğini kaydetti. 2018’de globalde 4 bin 107 otomobil satttıklarını 2019’da bu rakama yakın bir satış hedeflediklerini belirten Müller-Ötvös Brexit’in markanın İngiltere’deki üretimi nasıl etkileyeceğinin henüz netlik kazanmadığını vurguladı.  Birçok ülkeden İngiltere’ye üretim için  tırlarla binlerce parça getirdiklerini kaydeden Müller-Ötvös gümrüklerde yaşanabilecek sorunların kısa sürede çözülmesini umduklarını ifade etti. 892 bin Euro’luk Culinan ilgi görüyor


 Cenevre’deki fuarda markanın en çok ilgi gören modellerinin başında ilk SUV’u olan Cullinan geliyor. 2019'un ikinci yarısında Türkiye'ye ithal edilecek modelin Türkiye başlangıç fiyatı vergiler hariç 291 bin, dahil olarak ise  892.7 bin Euro. Cullinan daha hafif mimarisi ve en son otomatik dengeleme hava süspansiyonu sayesinde yolda konforlu bir sürüş sağlıyor. Mevcut havalı süspansiyon sisteminin kapsamlı bir şekilde yeniden yapılandırılmasıyla, pervane şaftlarının güçlendirilmesi, sürücünün ön tekerleklere dahil edilmesi ve yeni 6.75 litrelik ikiz turbo V12 Rolls-Royce motorunun tam olarak yeniden işlenmesi, mümkün olan en düşük devir sayılarda (850Nm) oğru tork seviyesini (1,600 devir/dakika) sağladı. Rolls-Royce için bir ilk olan katlanabilen koltuk özelliği fonksiyonelliği modelde ön plana çıkarıyor. Model ilk çıktığında Türkiye’ye tek rakamlı bir kota verilmişti ancak şimdi 2 haneli rakamlar konuşuluyor.


Türkiye pazarı “Phantom”cu


Rolls-Royce Motor Cars İstanbul, Kuruçeşme’de 2014’ten beri  ''Royal Motors'' bünyesinde hizmet veriyor. Türkiye’deki satışların 2 haneli rakamlara geldiğini belirten yetkililer  Phantom ve Dawn RRMC’nin en çok satılan modeller olduğunu belirtiyorlar. Yetkililer 44 bin farklı dış renk seçeneği sunulduğunu belirtirken, “Ayrıca Bespoke (kişiye özel ısmarlama) özelliği ile  Rolls-Royce otomobillerinin her unsuru en kaliteli parçalar, alanında en seçkin uzmanların becerilerinin harmanlanmasıyla gerçekleşmekte”diye konuşuyor.Cenevre’de sergilenen Wraith Black Badge 296.7 bin, Dawn 285 bin, Phantom Tranquillity 643.1 bin, Cullinan’ın vergiler hariç Avrupa fiyatı ise 419.4 bin Euro olarak açıklandı. 


 


{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS