İkinci el otomobilde hangi markalar tercih ediliyor?

Tüketiciler ülkemizde 2. el otomobilde fiyatları 40 ile 70 bin TL bandında olan modelleri tercih ediyor.İkinci el pazarında en çok tercih edilen güncel modeller hakkında bilgiler veren Cardata Türkiye Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, bu modelleri sırasıyla Volkswagen Passat, Renault Symbol, Fiat Linea, Ford Focus olarak sıraladı.

Bu modelleri de sırasıyla Fiat Egea, Renault Megane, Volkswagen Jetta ve Ford Fiesta izliyor.

Türk tüketiciler mevcut pazar dinamikleri ve ekonomik koşullar çerçevesinde, bu araçlar arasından 40.000 TL ile 70.000 TL bandında olan modelleri tercih ediyorlar.

İkinci el araç fiyatları yükselecek

Tüketicilerin şu anda sahip olduğu otomobili elinde tutma eğilimi gösterdiğini belirten Hüsamettin Yalçın, bu eğilimin ikinci ele olan talebi zayıflattığını vurguladı.

Yalçın sözlerine şu şekilde devam etti: “Bunun yanı sıra operasyonel kiralama şirketlerinin filosuna yeni araç alımını ertelemesi yani mevcut araçlarını satışa çıkarmaması da ikinci el pazarı için önemli bir sorun teşkil ediyor.

Mevcut pazar koşullarının değişmemesi sebebiyle yıl sonuna kadar ikinci el piyasasının kaynak sıkıntısı yaşayacağını önemli bir husus olarak belirtebiliriz.

Bu durum da ikinci el fiyatlarının yükselmesi için ciddi bir sebep oluşturmakta”

Satın alırken nelere dikkat etmeli?

Yalçın ikinci el araç satın almak isteyen kullanıcıların her şeyden önce doğru fiyatı öğrenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Hüsamettin Yalçın, “Cardata olarak, tüketicilere doğru fiyatı saniyeler içerisinde gösterebiliyoruz.

Hem web hem de mobil aplikasyonumuz üzerinden araçların gerçeğe en yakın fiyatları görülebiliyor.

Öte yandan ikinci el araç satın alırken; mutlaka kurumsal bir firmadan araç satın alınması, ekspertiz güvencesi, aracın piyasasının Türkiye’de geçerli bir marka olması ve servis bakım maliyetlerine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizmek isteriz” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS