İkinci el otomobilde talep 7-9 yaş arasına

İkinci el otomobilde talep 7-9 yaş arasına

Türkiye’de ikinci el araç pazarı büyümeye devam ediyor. Satışlarda yaş grupları arasındaki payını en çok artıran grup yüzde 44’lük artışla 7-9 yaş aralığı oldu.

Türkiye'de sıfır otomobil pazarının 2019 yılında, 2018 yılına oranla yüzde 20,4 daralmış olmasına rağmen, ikinci el otomobil pazarı Ocak-Kasım döneminde 2018 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 9,4’lük bir büyüme gösterdi. 2019 Ocak - Kasım dönemi ikinci el otomobil satış adetleri incelendiğinde, toplam 5.477 milyon adetlik satış gerçekleştiği ve büyüme hızını artıran pazarda Kasım ayında 679 bin adetlik satış ile şu ana kadarki en yüksek satış seviyesine ulaşıldığı görüldü.

Müşteriler takas yolunu tercih etti

DOD (Doğuş Oto Değerlendirme) Satış Müdürü Erol Gündoğan müşterilerin ikinci el araç alım-satım sürecinde takas yoluyla ilerleme tekliflerinde artış olduğunu belirtti. Gündoğan şöyle devam etti:
“ Müşterilerin bir bölümü model yılı yüksek ve kondisyonu daha iyi olan araçlarla aracını yenilerken, diğer kesim mevcut araçlarından düşük modele geçerek gelir sağlama tercihinde bulundu. 2019'un 11 aylık döneminde gerçekleşen 5.477 milyon adetlik otomobil satışının yüzde 54’ünü 10 yaş ve üzeri otomobiller oluştururken, yaş grupları arasındaki payını en çok artıran grup yüzde 44’lük artışla 7-9 yaş aralığı oldu.”

2020’de büyüme devam eder

2009-2019 model aralığındaki otomobillerde pazardaki talep, fiyat seviyesinin daha ulaşılabilir olması nedeni ile ağırlıklı olarak C sınıfı otomobillerde yoğunlaşırken, C segmentindeki araç satışlarını B ve D segmentindeki modeller takip etti. Gündoğan, “İkinci el araçların sunduğu fiyat avantajına ek olarak kredi faiz oranlarındaki düşüşün müşteri talebini artırmasıyla 2019’un son çeyreğinde olumlu bir havanın olduğu ikinci el otomobil pazarının yüzde 13’lük büyüme ile 6.145 milyon seviyesinde kapanacağını öngörüyoruz. 2. el araç bulunabilirliğinin artması ve faiz oranlarının mevcut seviyelerde kalması halinde pazar 2020 yılında da büyümeye devam edecek” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS