Son Dakika

Karayolu taşımacılığı 378 milyar euroya koşuyor

A A

21.10.2021 - 15:56 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Mehmet Ali Kantarcı

Analistler Avrupa’da 2024’e kadar karayolu taşımacılığı pazarının büyümesinin yılda ortalama yüzde 3,4 olacağını tahmin ediyor.

Karayolu taşımacılığı 378 milyar euroya koşuyor

Türkiye’de ihracat yapan firma sayısı artarken, lojistik sektörü de profesyonelleşiyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhdğlu 2i sektörün birbirine verdiği destek ne kadar artarsa ülkemizin küresel rekabet gücünün da o derece artacağı düşüncesinde. Türkiye’den yapılan ihracatın son 15 yılda iki katına çıkarken, firma sayısının da aynı oranda arttığını kaydeden Nuhoğlu şunları kaydetti:

Bugüne kadar ihracat yapmayan ya da çok az yapan illerin de artık uluslararası ticarete doğrudan katkı verdiğini görüyoruz. 2020’de 16 şehrimiz 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptı.

1 milyar dolar sınırına yaklaşmış olan 4 şehrimiz bulunuyor. Yeni firmalar ihracata adım atarken ilk destekçileri de karayolu taşımacıları oluyor.En çok ihracat yaptığımız 10 ülkenin 9’unun karayolu bağlantısı olan ülkeler olması, ülkemizin karayolu ağı açısından önemli bir noktada olması ve firmalarımızın sunduğu avantajlarla doğrudan ilişkilidir. Özellikle pandemi döneminde karayolu taşımacılık sektörünün büyük performansı ilerde karayolu sektörü üzerinde daha fazla durulacağını gösteriyor.»

Fiziksel altyapı geliştirilmeli

Analistlerin Avrupa’da karayolu taşımacılığı pazarının büyümesinin yılda ortalama yüzde 3,4 olacağını tahmin ettiini belirten Nuhoğlu ,» 2024 sonunda pazarın 378.1 milyar Euro'ya ulaşması bekleniyor.Ortada karayolu lehine böyle bir tablo var.Türk karayolu taşımacılık sektörün, uluslararası taşımacılıkta maliyetlerini artıran; geçiş belgeleri, engeller, vizeler gibi sorunlar olmadığında neler yapabileceğini biliyoruz. Ülke olarak kendi performansımızı artırıcı çözümleri geliştirmeye de devam etmeliyiz. Hız ve maliyet konusunda fiziksel altyapıların geliştirilmesi ve artırılmasının yanında, ticari malların sınırlarımızdan girişi ve çıkışı esnasındaki işlemlerin mümkün olduğunca, teknolojinin yardımıyla hızlandırılması ve kolaylaştırılmasını sağlayacak yapıların oluşturulması gerekiyor» diye konuştu.