Kazaları yüzde 20 azaltmayı hedefledi

Kazaları yüzde 20 azaltmayı hedefledi

Kazaları yüzde 20 azaltmayı hedefledi

Volvo Cars, çekirdek işlemci ve yazılım tarafından desteklenen LiDAR kullanımı ile ciddi kazaların yüzde 20'ye kadar azalabileceğini öngörüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Markalar otomobil kazalarını, ciddi yaralanmaları ve can kayıplarını ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Volvo Cars Güvenli Araç Otomasyonu Başkanı Joachim de Verdier, “Yeni EX90'ın şimdiye kadar yola çıkan en güvenli Volvo modeli olduğuna inanıyoruz. Dış çevreye ilişkin anlayışımızı, daha ayrıntılı sürücü dikkati anlayışımızla birleştiriyoruz “dedi.

16 sensör olacak

Yeni bir Volvo’da bir hayat kaybı ya da ciddi bir yaralanma yaşanmaması vizyonuna doğru ilerlediklerini kaydeden Verdier şöyle devam etti:

“Önümüzdeki günlerde tanıtacağımız Volvo EX90 ile piyasadaki en gelişmiş sensör setlerinden birini sunacağız. Sekiz kamera, beş radar, 16 ultrasonik sensör ve son teknoloji bir LiDAR sensöründen oluşan Volvo'ya özgü bir set. Light Detection and Ranging (Işık Algılama ve Menzil) anlamına gelen LiDAR, aralıkları yüksek hassasiyet ve doğrulukla ölçmek için ışığı darbeli lazer biçiminde kullanan bir uzaktan algılama yöntemi.

LiDAR'ın gerçek hayatta güvenlik açısından yaratabileceği fark oldukça dikkat çekicidir. Son araştırmamız, bir otomobile LiDAR eklenmesinin ciddi sonuçlara yol açan kazaları yüzde 20'ye kadar azaltabileceğini ve genel olarak çarpışmadan kaçınmanın yüzde 9'a kadar iyileştirilebileceğini gösteriyor.