Kış lastiğine talep artıyor

Kış lastiğine talep artıyor

Kış lastiği kullanım zorunluluğu ticari araçlarda 1 Aralık itibarıyla devreye girdi. Ankete göre yüzde 20’lik kesim kış lastiği “pahalı” diye tercih etmiyor.

Kış aylarında güvenli yolculuklar yapmanın önemli koşullarından biri de mevsimine uygun lastik seçimi yapmak. Kasım ayında kış lastiği kullanımı konusunda gerçekleşen ve 2.600 kişinin katıldığı anket sonuçlarına göre araç sahiplerinin yüzde 60’ından fazlası kış aylarında kış lastiği kullanacağını belirtti. Kış lastiğini tercih etmeyenlerin büyük çoğunluğu bulunduğu ildeki kış şartlarının sert geçmemesini sebep gösterirken, lastik fiyatlarının pahalılığı nedeniyle kış lastiği tercih etmeyenlerin oranı %20’nin üzerinde seyrediyor. 4 mevsim lastikleri tercih edenlerin oranı ise %16.5 oldu.

Tüketici kalite peşinde

Ankete göre tüketicilerin %51.4’ü kış lastiği alırken kaliteyi ön planda tutuyor. Fiyat-performans vaadeden bir lastiği satın alanların oranı %35.5, “en ucuzunu alırım” diyenlerin oranı ise %13.1 şeklinde ankete yansıyor. Anketin sonuçlarına göre tüketicilerin %89.9’u kış lastiği kullanmalarının ana sebebini güvenlik faktörü olarak gösterirken, zorunlu olduğu için kış lastiği takanların oranı %6.1 ve aracının zarar görmesini istemediği için kış lastiği takanların oranı %3.8.

Yüzde 10 kararsız kesim

Arabam.cm'un antekine göre tüketicilerin %63.6’sı güvenliği için daha çok bütçe ayırabiliyor ve kış lastiği alırken uzun ömürlü olmasına bakıyor, %14.6’sı fiyatına, %21.8’i markasına bakarak alıyor.

Bu kış pandemi devam edeceği için evde kalacağını düşünüp kış lastiği takmayacağını söyleyenlerin oranı %11.3. Geçen yılki lastiğini bu sene tekrar kullanacakların oranı %62.8 ve yeni bir kış lastiği alacağını söyleyenlerin oranı %25’in üzerinde.Pandemi dolayısıyla toplu taşımalardan uzak durup aracında kendini güvende hisseden, bu sebeple de lastiklerini kış lastikleri ile değiştirmeyi ihmal etmeyenlerin oranı %79.1ve lastik değişimi konusunda kararsız tüketicilerin oranı ise %10.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS