MAN Lion’s Coach yenilendi

  1. Otomobil
MAN Lion’s Coach yenilendi
MAN Lion’s Coach yenilendi

‘Yolların Aslanı’ MAN Lion’s Coach, tamamen yenilenen yapısı, ileri teknolojisi, üstün nitelikleri, hem şık ve hem de efektif tasarımı ile Türkiye seyahat sektörünün referans çizgisini zirveye taşıyor, yeni bir mihenk noktası oluşturuyor.

 Tamamen yenilenen ve her alanda çıtayı en yükseğe taşıyan MAN yeni Lion’s Coach’ın Türkiye için üretilen özel versiyonu, Antalya’da düzenlenen lansman ile ilk kez görücüye çıktı. MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Tuncay Bekiroğlu ile Otobüs Satış Direktörü Can Cansu’nun evsahipliğinde düzenlenen ve seyahat sektörünün önemli temsilcilerini buluşturan MAN Lion’s Coach lansmanı, 13-15 Nisan tarihleri arasında, Antalya’da Granada Luxury Belek Otel’de gerçekleştirildi. Test sürüşleri ve çeşitli aktivitelerin de yer aldığı MAN’ın bu büyük buluşmasında, 13 Nisan Cuma akşamı tamamen yenilenen Lion’s Coach lansmanı, düzenlenen özel bir törenle gerçekleştirildi. Hologram teknolojinin kullanılarak görsel ve işitsel bir şölene dönüşen lansmanda ilk kez görücüye çıkan Lion’s Coach, benzersiz tasarımı ve üstün nitelikleri ile büyük beğeni topladı.

trafik güvenliğine, topluma ve çevreye maksimum katkı

Mühendislik ve üretim devi MAN, 250 yılı aşkın önemli bir tecrübeye ve sayısız ileri teknoloji geliştiren önemli bir Ar-Ge gücüne sahip olduğuna vurgu yapan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, “MAN Ailesi olarak yapılan tüm geliştirmeler araçların kullanıcısına, işletmecisine, yolcusuna, güvenliğe, topluma ve çevreye katkı, kazanım sağlamak odaklarıyla gerçekleştirilmektedir” dedi.

 

Teknoloji ve mühendislikte gelinen son noktayı sahaya taşıyor

‘Yolların Aslanı’ MAN Lion’s Coach’ın da bu yaklaşımla tamamen yenilenen yapısı ile teknoloji ve mühendislikte gelinen son noktayı, sahaya, yollara taşıdığını belirten Can Cansu, şöyle konuştu:
“Birçok performans kriterinin sonucunu belirleyen yeni Lion’s Coach’ın motoru diğer bir deyişle Aslanın kalbi, benzersiz özelliklere sahip. Her yönü ile bir ‘mühendislik harikası’ olan yeni Lion’s Coach, sektör standartlarının üzerinde bir güce sahip ve aynı zamanda güçlendirilmiş çelik komponentler kullanılan gelişmiş bir motorla donatıldı. Bu sayede bir yandan performans arttırılırken, diğer yandan seyahat sektörünün en önemli maliyet unsuru olan yakıt tüketimi düşürüldü, motor ömrü ve bakım aralıkları uzatıldı. Özetle daha yüksek performansa, daha düşük maliyetlerle ulaşıldı.

60 beygir daha yüksek güç, %18 daha düşük yakıt tüketimi
Yeni Lion’s Coach motoru, tam olarak 1.800 devirde 460 beygir güç ve 930 – 1.350 devir aralığında 2.300 newton metre tork üretiyor. Sektör standartlarından 60 beygir daha yüksek güç üreten yeni Lion’s Coach’ın motoru, buna karşın yakıt tüketiminde ilave %18 tasarruf sağlıyor. Bununla birlikte motorda kullanılan geliştirilmiş çelik komponentlerle 75.000 kilometreye ye varan bakım aralıklarına ulaşıldı. Bu sayede de bir yandan bakım maliyetlerinde ortalama %12 tasarruf sağlanırken, diğer yandan otobüsün aktif kullanım süresi de arttırıldı.

Sektör standartlarından 60 beygir daha yüksek güç üreten bu motoruyla yeni Lion’s Coach ile, aracın kolayca çekişten düşmesi, en hafif rampada vites düşürme gibi kavramlar tarihe karışıyor. Artık ‘Yolların Aslanı’, uzun rampalarda dahi 1.100 devirde tırmanmaya devam etme olanağı sağlıyor. Böylece hem yakıttan tasarruf ediyor, motor şanzıman gibi aksamların ömrünü uzatıyor, hem de şoförünü, yolcusunu yormuyor. Elbette, her iki ayda bir bakıma gelmek zorunda kalmayan işletmeci de maddi ve manevi olarak yorulmuyor”.

Yeni tasarımı ve ileri teknolojisi ile rekor tasarruf
Tamamen yenilenen MAN Lion’s Coach’da elde edilen yakıt tüketimindeki rekor tasarrufun sadece motor ile sınırlı kalmadığı, şanzıman, araç bilgisayarı ve aracın rüzgar direnci gibi tüm sistemlerin entegre bir şekilde optimizasyonu ile daha da çarpıcı boyutlara ulaştığını belirten Can Cansu, sözlerine şöyle devam etti:
“Lion’s Coach’da, Efficient Cruise ve Efficient Roll sistemleri ile donatılmış gelişmiş araç bilgisayarı, GPS aracılığıyla uydularla haberleşir, aracın cografi konumunu ve bu konumun topografyasını görür. Bu sayede araç momentumundan maksimum faydayı alacak vites ve gaz kullanımıyla seyri sağlar. 3 kilometrelik menzilinde gerekli gördüğü yerlerde motoru serbest salınım moduna alarak, seyrine 600 devirde devam eder. Üstelik MAN Lion’s Coach kendini salınım moduna aldığında, pistonlar yağlanmaya devam ederek çalışıyor ve frenleme gereken hallerde ise tekrar vitesi devreye alarak ‘elektronik kontrollü motor freni’ ile hızı sabitleyebiliyor. Bu sayede güvenlikten ödün vermeden yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Bu yıl International Forum Design Award - iF Tasarım Ödülleri tarafından da büyük ödülle taçlandırılan Lion’s Coach’ın 0.36 cw gibi bir minivan seviyesinde rüzgar direnci sağlayan Lion’s Coach’ın yeni tasarımı da göz önüne alındığında, momentumdan bu şekilde optimal fayda sağlanması yakıt tasarrufunda daha da büyük bir verim sağlıyor.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS