Mazda iki “5”ini yeniledi

Mazda iki  “5”ini yeniledi

Mazda’nın “hareketin ruhu” felsefesinin son ürünleri CX-5 ve MX-5 RF Türkiye pazarında satışa çıktı. Mazda Türkiye bu yıl kara geçmeyi planlıyor.

Mazda Türkiye Genel Müdürü NurkanYurdakul Sakız Adası’nda yapılan test sürüşlerinde yeni CX-5 modelinin markanın bir devrim sayılanSkyactiv Teknolojisi’ne sahip ilk modeli olduğunu vurgulayarak, modelin 120 ülkede 1.5 milyon adetlik satışa ulaştığını hatırlattı. Yurdakil şöyle devam etti:
“Aracın içindeki her şey sadeleştirildi. CX-5, sadece dinamik tasarımı ve heyecan verici sürüş performansı ile değil aynı zamanda şirketin yıllık satışlarının yaklaşık yüzde 25'ini oluşturmasıyla da dikkat çekiyor. Araçta, NVH minimize edildi.Düşük frekanslı yol gürültüsü ile yüksek frekanslı rüzgar ve lastik sesi önemli ölçüde azaltıldı.Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-gövde teknolojisinde önceki modellere kıyasla kaportanın burulma direnci yüzde 15 arttırıldı ve direksiyon hareketlerine verilen tepki süresi azaltıldı.”
2 LİTRELİK BENZİNLİ MOTOR


Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-ŞASİ teknolojisine sahip direksiyonusüspansiyon ve fren sistemleri daha hassas bir hale getirilmiş. Konforlu bir sürüş sunan CX-5’in yol tutuş dengesi geliştirilmiş. Ancak atmosferik motor turbolara oranla daha geç hızlanıyor ve her durumda istenilen ataklığı veremiyor. Mazda CX-5 Türkiye’de tek motor seçeneği ile satılacak. SKYACTIV-G 2.0 teknolojisine sahip 160 beygir gücündeki otomobil, sürekli dört çeker modunda çalışıyor. 6 ileri şanzımanla sunulan CX-5, 183 bin 552 liradan satılacak. İlk kez 2012 yılında satışa sunulan CX-5 modelinin Türkiye’de 861 adet satıldığını belirten Nurkan Yurdakul, bu yıl içindeki satış hedeflerini 90 adet olarak açıkladı.

Mazda MX-5 RF


28 yıl önce üretilen Mazda MX-5 o tarihten itibaren 1 milyondan fazla satılarak, kendi alanında bir rekora imza atmış durumda. Otomotiv dünyasının ikonik modelleri arasında yerini alan MX-5’in başarısını bir adım ileri taşıma isteyen Mazda mühendisleri, MX-5 RF’i yarattı.
“Retractable Fastback” yani Mazda MX-5 RF, yumuşak tavan konseptine tereddütlü yaklaşan tüketicileri hedefliyor. Bir başka deyişle Mazda MX-5 RF, yumuşak tavanlı bir otomobil almaktan çekinen ya da aklında spor bir otomobil olmayan tüketicilerin Jinba Ittai keyfine ulaşabilmeleri için Mazda mühendisleri tarafından üretildi. Türkiye’de 1.5 (131 PS) ve 2.0 litrelik SKY-G (160 PS) olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak MX-5 RF 1.5 SKY-G Motion 138.282 TL, 1.5 SKY-G Power Sense 150.868 TL, 2.0 SKY-G Power Sense 190.308 TL’den satılacak. Yurdakul, Mazda MX-5 RF’in 2017 satış hedefini ise 50 adet olarak açıkladı.MARKANIN İSTEKLİLERİ ÇOK

Japon Mazda, ülkemizde 30 yılı aşkın süredir satış ve satış sonrası faaliyetlerini yürütüyor. 22 yıl Mermerler Grubu'nun distribütörlüğünü üstlendiği Mazda, 2008'den bu yana kendi başına yoluna devam ediyor. Ancak Mazda'nın distribütörlüğünü üstlenmek isteyen şirketler Japon markanın peşini bırakmıyor, teklifte bulunuyor. Satış adetleri düşük olsa da Mazda her dönem iştahları kabartıyor. Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, Mazda markasının Türkiye'de her dönem başka distribütörlerin ilgisini çektiğini belirterek, "Mazda'nın distribütörlüğünü üstlenmek için bugüne kadar 4 büyük grup kapımızı çaldı. Benim genel müdürlük görevimden önce Otokoç ilgileniyordu. İlk geldiğim zaman Şahsuvaroğlu istedi. Suzuki'nin distribütörü Doğan Holding ile Kia'nın temsilcisi Anadolu Grubu da Mazda'nın faaliyetlerini üstlenmeyi talep etti. Ancak Mazda Avrupa'nın Türkiye'den memnun olduğunu ve bu şekilde yolumuza devam edeceğimizi ilettik" diye konuştu.


BU YIL KAR EDECEK


Mazda'nın küresel stratejileri doğrultusunda Türkiye pazarında distribütör almadan devam etme kararı aldığını hatırlatan Yurdakul, markanın 2017 mali yılında yeniden karla tanışacağını söyledi. Hedeflerinin çok satmak değil karlı olmak olduğunu kaydeden Yurdakul, şöyle devam etti:
"Yeni modellerin rüzgarıyla 2 milyon euro kara ulaşmayı öngörüyoruz. Son 8 yıl içinde ikinci kez bu yıl kara geçmiş olacağız. İlk karımızı 2014'te elde etmiştik. Bunda en büyük etkenlerden biri, en çok sattığımız model olan Mazda3’ü artık Meksika yerine Japonya’dan ithal ediyor olmamız. Her ikisinde de üçüncü ülkelere uygulanan gümrük vergisini ödüyorduk. Ancak Meksika’dan ithal ettiğimiz araçların lojistik ve diğer masrafları daha yüksekti. Ayrıca Meksika’dan doğrudan alırken, herhangi bir fiyat pazarlığı yapmamız ya da destek almamız mümkün değildi. Japonya’dan ithal ederken daha avantajlıyız. Bu da karlılığımız etkileyen faktörlerden."


Otomotiv pazarında fiyat rekabetine de girmediklerinin altını çizen Nurkan Yurdakul, "Filoda hiç aracımız yok. Ana firma, markayı premium olarak konumlandırdı. 17 bayimiz var ve her biri ayda 6 tane satsa, zaten aylık ortalamamızı tutturuyoruz" dedi. Pazara sundukları yeni CX-5'ten 90 adet, hard top tavana sahip yeni MX-5'ten 100 adet satmayı planladıklarını belirten Yurdakul, yılı 1.300 adetlik satışla kapatmayı istediklerini ifade etti. Yurdakul "Geçen yılla aynı performansı göstereceğiz. Daralan pazarda, biz istikrarımızı koruduk. Yeni modeller bunda etkili oldu. Özellikle yeni MX5, bizim açımızdan da segmentinde bir başarı öyküsü haline geldi. Daha önce yılda 20-30 adet satarken, şimdi 100’lü adetlerde ulaştık. Yeni nesli, öncekinin çok üstünde bir başarı elde etti. Bunda fiyatlarının uygun olması etkiliydi" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS