Motosiklete ek vergi geliyor

Motosiklete ek vergi geliyor

Son 6 yıldır küçülmekte olan motosiklete getirilen yüzde 10 ek vergi sektörü olmumsuz etkiyecek. Motosiklete ilave yüzde 10 ek gümrük vergisi getirilerek ek vergi toplamı yüzde 30'a çıktı.

Motosiklet sektörü Covid 19 ve artan kurların etkisi ile düşüşe geçmesinin ardından 21 Nisan 2020 tarihinde 31106 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2430 sayılı kararname ile yürürlüğe giren hâlihazırda %20 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi %10 daha artarak %30'a getirildi. Uzakdoğu ürünlerine getirilen %10 ilave verginin 30 Eylül 2020 yılı tarihine kadar geçerli olacağı duyuruldu. Bu ay sonuna kadar ithal edilebilecek tüm motosikletleri kapsamayacağı açıklanmasının ardından acil olarak toplanan motosiklet sektörü liderleri, üretilmiş motosikletlerin Türkiye'ye geliş süresinin 3-4 ayı bulduğunu, belirttiler.

Umutlar kırıldı

MOTED (Motobiklet Endüstrisi Derneği) Başkanı Başarı Erbaş Uzakdoğu'dan verilen siparişlerin 1 ayda Türkiye'ye girmesinin lojistik açısından mümkün olmadığını dile getirdi. Erbaş, "Ancak Şubat ayında üretilebilmiş motosikletlerin yetişebilme şansı olabilirdi. Fakat Uzakdoğu'da üretimler Şubat ve Mart aylarında zaten tamamen durmuştu. Eeğer yetişirse bu mucize olur. . Covid 19 sebebiyle azalan talep karşısında düşen sektör sadece salgın sebebiyle değil aynı zamanda artan yüksek kur karşısında da ezilirken, yeni gelen ilave yüzde 10 gümrük vergisi ile motosiklet firmalarının ümidini iyice kırdı" dedi.

Zam sonrası ne olacak?

Gelen son zamla 250 cc altındaki bir motosiklete ödenen vergiler sırasıyla ilave gümrük vergisi %30'a çıkarken bu orana %8 ÖTV ve %18 KDV eklenince toplamda % 56 oranında vergi tüketiciye yansıyacak.Yani, vergiler hariç 5.000 TL fiyatı olan bir motosiklet tüm vergiler eklendiğinde 8.284 TL'ye geliyor. Bu durumda 3.284 TL tüketici vergi ödemiş oluyor. Bu oran 250 cc üstü motosiklete ise daha vahim. Bilindiği üzere 250 cc üzerindeki motosikletlerde ÖTV % 8 yerine % 37 olarak uygulanıyor.

Yine aynı hesaplamayı yaparsak vergisiz fiyatı 5.000 TL olan 250cc üstü bir motosikletin fiyatı 10.508 TL'ye ulaşıyor. Yani vergisiz fiyatından biraz daha fazla ilave bir bedeli vergiler için ödüyorsunuz. Çok değil daha dün sektörün çabuk toparlayacağını ve geçen seneye oranla %15-25 oranında bir daralma öngörürken, bugün gelen olumsuz haber ile bu beklenti %35-40'lara kadar düştü,

Yerliler olumsuz etkilenebilir

Türkiye'de üretim yapan bazı yerli markalar karardan daha fazla etkilenebilir. Çünkü motosiklet parçalarının ağırlığı Uzakdoğu'dan geldiğinden maliyetleri artacak. Avrupa menşeili motosikletler daha avantajlı olacak. MOTED Başkanı Erbaş Euro 5 normlu motosiklet ithalatının nisan 2020 sonunda biteceğini hatırlattı. Erbaş, "Bu sürenin yıl sonuna uzaması için başvurumuzu yapacağız. Çünkü salgın nedeniyle üretimler durduğundan motosikletler ülkemize gelemiyor. Stoklar da bu yılın ilk 2 ayı satışlar iyi gittiğinden oldukça azalmış durumda" diye konuştu. Erbaş, Uzakdoğu ek vergisinin kalıcı olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS