Motosiklete talep artışı sürecek

Motosiklete talep artışı sürecek

Motosiklete talep artışı sürecek

Pandemi döneminde bireysel ulaşımın öne çıkmasıyla motosiklet satışlarında yaşanan artış ilk 8 ayda stokların tükenmesine sebep oldu. Motosiklet almak isteyenler birkaç ay sonrasına rezervasyon yaptırmaya başladılar.

Pandemi döneminde ulaşıma getirilen kısıtlamalar ve insanların bireysel korunmaya önem verimesi şehir içi motosiklet kullanımını artırdı. Markalar dünyada artan covid-19 sebebiyle Fransa, Endonezya, Çin ve Japonya gibi ülkelerdeki fabrikaların üretime ara vermesi veya azaltması sebebiyle talebi karşılamakta zorlandılar. Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü Bora Berker Cansever aylık ve yıllık olarak belirli oranlarda stok tutmayı planladıklarını ancak talebin artışı ile birlikte stok tutmayıp talebi karşılamak adına tüm ürünleri pazara arz ettiklerini söyledi. Cansever şunları kaydetti:

“ Stoklarımız hiçbir dönemde görmediğimiz şekilde sıfır seviyelerine ulaştı. Bazı modeller ileri tarihler için rezerve ediliyor. Pandemi ile birlikte motosiklete olan ilgi artsa da biz bu süreçte yaptığımız projeler ile müşterilerle bağımızı güçlendirdik. 

Yüzde 10’luk verginin kalkması öngörülüyor

Bu dönemde en çok 700 cc üstü hobby sınıfı ve XMAX, NMAX gibi şehir içi ulaşıma yönelik scooter modellerinn satıldığına değinen Cansever nisan ayında motosiklete gelen yüzde 10’luk ek verginin sektörü negatif etkilediğini hatırlattı. Eylül ayı sonunda ek verginin kalkmasıyla motosiklet sektöründe talep artışının yükselişe geçeceğini kaydeden Cansever şöyle devam etti:

“Ekim ayı itibari ile piyasaya MT-25, R25, NMAX ve XMAX modellerinden yüksek adetlerde satışa sunacağız. Bizlerin müdahale edemeyeceği, üretimin ya da kurlardaki değişimin etkileri dışında talebi karşılamak için çalışmaya devam edeceğiz. İşsizlik, kur artışı, Euro 5 geçişi gibi faktörlerin de ortaya çıkmasıyla 2021 zor bir yıl olmaya aday. Ancak ürün tedarikinde sıkıntı olmadığı sürece perakende satışın artacağına inanıyoruz. “