Motosiklette  “endüstri devrimi” zamanı

Motosiklette  “endüstri devrimi” zamanı

Motosiklette  “endüstri devrimi” zamanı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iki tekerlikle araçlara ilgi artıyor. Bu yıl satışların 350 bin adetlere çıkması öngörülüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Otomobil, hafif ve ağır ticari araçlarda önemli bir üretim üssü olan Türkiye şimdi de 2 tekerlekli araçlarda hamle yapmak istiyor. Türkiye’de motosiklet sanayiinin geliştirilmesi bir politika oluşturulması gerektiğini söyleyen MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) Başkanı ekonomik ölçekte üretim yapan, sürdürülebilir rekabet gücü olan, yeni teknolojiler uygulayan ve ihracata yönelik üretken bir pazar olmayı hedeflediklerini söyledi. Dünyada motosikletin öneminin pandeminin de tetiklemesi ile farklı bir değişim içine girdiğini belirten Erbaş, “Türkiye’deki motosiklet sanayii tüm olumsuz koşullara rağmen, dünya pazarlarına üretim yapabilme noktasına gelme şansını yakalamıştır. Bir durum tespiti yapılmalı ardından  gereken adımlar atılmalı” dedi.

Ehliyet regülasyonu ve pazar artışı

Önümüzdeki 10 yılda motosikletin ulaşımda önemli  rol oynamayı sürdüreceğini belirten uzman isim şunları kaydetti:

“Motosiklet hem eğlence hem de kentsel hareketlilik önemli bir ulaşım aracı. Tüketici tercihleri yenilikçi, uygun fiyatlı ve verimli ürünler ile geleceğini şekillendirecek. Otomotivden sonra önemli bir ikinci iş gücü olan motosikletin bir endüstri haline gelmesi için ciddi adımlar atmak istiyoruz.  Coğrafi konumumuz ve kaliteli iş gücümüz avantajları ile ülkemizde motosiklet pazarını bir endüstri haline çevirebiliriz. Satışlarımızdaki esas artışın  %35’lik kısmını oluşturan 0-50cc bandındaki motosikletlerden kaynaklandığını görüyoruz. Bu büyümenini önemli kısmı  B sınıfı ehliyet ile 50cc’ye kadar motosiklet kullanılmasından kaynaklanıyor. Regülasyonun 50cc yerine 125cc’ye kadar kapsaması çok yararlı olacaktır.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hız limitleri yeniden belirlenmeli

Motosiklet sürücülerinin mevcut  mevzuat ile adeta sürat ihlali yapmaya zorlandığını söyleyen uzman isim, “Avrupa ülkelerindeki araştırmada  hız sınırlarının 18 ülkede 50-90-120,5 ülkede  50-90-110, 5 ülkede 50-80-90 veya daha yukarı olduğu görüldü. Hatta  çoğunda otomobiller ile aynı. Kayıtlı motosiklet sayısının 3,5 milyona ulaştığı dikkate alınarak,  hız sınırlarının yeniden düzenlenmesi yararlı olacaktır.”

Ücretsiz motosiklet park alanları, 2  tekerlekli araçlara ayrılmış yollar ve geleneksel bariyerlerin iyileştirilmesi gibi çalışmaların da önemli olduğunu savunan uzman isim, “Yerli üretimi destekleyecek regülasyonlar, gerekli alt yapı çalışmaları, elektrikli otomobilde çizilen dünya vizyonu ile paralel olarak motosiklette de ele alınabilir ” diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 350 bin satışa gidiyor

2022 yılı Ekim ayı TÜİK verilerine göre motosiklet satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %61,3 büyüdüğünü söyledi. Uzman isim, “2020 yılına kadar sürekli küçülen motosiklet pazarı 2019 yılına göre 2022 ekim ayında %46,9  büyüdü. 2022’de çip krizi ve Çin’de  başlayan kısmi kapanmalar nedeniyle ürün tedarikinde sorunlar yaşandı. Bu sorunun 2022 yılının tamamında devam edeceğini ancak 2023’de ortadan kalkacağını düşünmekteyiz. Türkiye’de motosiklet pazarının  bu yılı  350 bin adetle kapatacağını tahmin öngörüyoruz” dedi.