Nissan e-Power son çeyrekte yollarda

Nissan e-Power son çeyrekte yollarda

Nissan e-Power son çeyrekte yollarda

e-POWER sistemindeki güç ünitesi ani hızlanma veya yüksek hızlarda performansı üst seviyeye çıkarmak için 1.5 it motor tarafından üretilen elektrik enerjisini invertör aracılığıyla elektrik motoruna iletiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Henüz %100 elektrikli araç kullanmaya hazır olmayan tüketicilere yönelik olan e-POWER teknolojisi Türkiye pazarına da geliyor. Nissan AMIEO Bölgesi Başkanı Guillaume Cartier, “Elektrifikasyona doğru heyecan verici bir yolculuk yaşıyoruz. e-POWER teknolojimiz, sıfır emisyonlu sürüşe geçişte sürücüleri destekliyor ”dedi. Yeni teknolojiye sahip Qashqai’nin son çeyrekte Türkiye’de satışa sunulacağı belirtildi.

1.5 lt turbolu motor

Qashqai’nin tamamen yeni e-POWER teknolojisi, dışarıdan şarj etmeye ihtiyaç duymadan elektrikli sürüşün keyfini sunuyor. Elektrik motorundan aldığı gücü, tekerleklere aktaran benzersiz güç aktarma sistemi teknolojisi, yüzde yüz elektrikli ve geliştirilmiş bir sürüş deneyimi sunuyor. e-POWER, dışarıdan şarj etmeye gerek kalmadan %100 elektrikli bir sürüş deneyimi sunuyor. Nissan’a özel ve şirketin Intelligent Mobility stratejisinin önemli bir bileşeni olan sistem günlük sürüşü hem keyifli hem de verimli hale getirerek elektrifikasyona benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Sistemde değişken sıkıştırma oranlı 1,5 litrelik üç silindirli turbo şarjlı 156 hp benzinli motor kullanılıyor. Aynı zamanda e-POWER, jeneratör, invertör ve Nissan’ın elektrikli araçlarındakine benzer boyut ve güç çıkışına sahip 140 kW güç üreten elektrik motoru ile tamamlanan yüksek çıkışlı bir bataryadan oluşuyor.

Sistemin çalışma prensibi

Benzinli motor, sürüş senaryosuna göre invertör aracılığıyla yüksek voltaj bataryasına, elektrik motoruna veya her ikisine de enerji üretiyor. Bu güç aktarma organını rakiplerinden ayıran en önemli nokta ise, elektrik motorunun tekerlekler için tek güç kaynağı olması ve dolayısıyla sürücünün taleplerine anlık ve doğrusal tepki göstermesi olarak ifade edilebilir. Bu sayede e-POWER, sürücülerin geleneksel hibrit otomobillerde karşılaştıkları eksiklikleri tamamen ortadan kaldırarak daha zevkli, zahmetsiz ve sorunsuz sürüş deneyimini, dışarıdan şarj etmeye gerek kalmadan sunuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tek pedal sistemi

Yeni Qashqai e-POWER, “e-Pedal Step” adı verilen tamamen yeni bir tek pedal sürüş deneyimiyle birlikte sunuluyor. Sürücünün ayağını gaz ve fren arasında dur-kalk şeklinde sık sık hareket ettirdiği ve şehir içi sürüşlerde tekrarlayan stres yükünü ortadan kaldırmak için tasarlanan e-Pedal Step, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve fren yapmasına olanak sağlıyor. e-POWER sistemi ile içten yanmalı motorun optimum sıkıştırma oranı ile çalışması sağlanırken, geleneksel benzinli motorlara göre daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu değerlerine ulaşılıyor. Teknoloji, bu özelliği ile şehrin hava kalitesini minimum seviyede etkilerken, sessiz çalışan motoru ise sürüş konforuna katkı sağlıyor. Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem de, “ Kullanıcılarımız özellikle şehir içi sürüşlerde e-Pedal step teknolojisinin yarattığı konforun farkını hissedecekler. e-POWER teknolojisi ile günlük yaşamlarında çevreye çok daha duyarlı olacakları elektrikli sürüş deneyimi sunuyoruz. Qashqai e-POWER, EV'ye henüz hazır olmayan, ancak daha sürdürülebilir ve duyarlı bir elektrikli sürüş hissinin tadını çıkarmak isteyen sürücülere hitap edecek” şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı