Opel'in balığı Manta 50 yaşında

Opel'in balığı Manta 50 yaşında

Opel’in adını manta balığından alan efsane modeli 50 yaşında. Manta A ve Manta B olarak iki nesli ile bir milyon adetten fazla üretilmiş olan bu model, ilk olarak ismine uygun bir konum olan Baltık Denizi kıyısında, 1970 yılında dünyaya tanıtıldı.

 

Opel Manta, ismini, hızlı ve dinamik yapıdaki sportif yapısı ile karakterini en iyi şekilde  yansıtan,  mobula ailesine (vatozlar) mensup bir balık cinsinden alıyor. Opel’in tasarımcıları Manta modelinin logosunu deniz araştırmacılarından esinlenerek adını aldığı bu balığın formatında tasarladılar. Manta’nın hikayesi, 1969 yılında, Opel'de çalışan Amerikalı tasarımcı Gallion’un, Fransız deniz araştırmacısı Jacques Cousteau ve ekibiyle tanışmak üzere Paris’e gitmesi ile başlıyor. 

Denizaltından ilham alındı

Gallion, Paris’e gittiğinde saatlerce Cousteau'nun deniz altı fotoğraflarını inceliyor. En sonunda, parlak gökyüzüne karşı alttan dev bir manta’nın muhteşem fotoğrafı dikkatini çekiyor ve Opel Manta bu fotoğraf ile birlikte kimliğine kavuşuyor. Böylece ön çamurluklara efsanevi krom kaplama logo ekleniyor. Opel için tamamen yeni sularda yelken açmak anlamına gelen Sportif coupe Opel Manta, Eylül 1970’te tanıtılıyor. Modelin ismine uygun şekilde tanıtım toplantısı Almanya’nın Baltık Denizi kıyısında bulunan Timmendorfer Strand'da gerçekleşiyor

500 bin üretim

Opel Manta, yeni, şık, sportif ve dönemin ruhuna çok uygun bir otomobil. Tasarım olarak çekici, sürüş olarak sportif ama aile için de günlük kullanıma uygun bir coupe otomobil. O dönem tasarım olarak kalıpların dışında olan özgün otomobiller tercih ediliyor ve Opel Manta tasarımıyla bu beklentiyi gerçek anlamda  karşılıyor. Opel Manta satışa sunulduğu ilk yılda sadece Almanya’da 56.200 adet satarak toplamda 498.553 adetlik bir üretim performansına imza atıyor. Platform, yürüyen aksam ve motorlar Ascona modelinden transfer ediliyor.

1988'de bitti

 Opel Manta 1972 yılında, Kasım ayında daha lüks donanımlı Manta Berlinetta ürün gamına dahil ediliyor. Berlinetta versiyonu spor direksiyon, ısıtmalı arka cam, halojen farlar, elektrikli cam fıskiyesi ve Vinil tavan kaplamasını ekipmanında barındırıyor. Manta, beş yıllık üretim serüveni boyunca “Holiday”, “Plus”, “Swinger” ve “Summer-Bazar” gibi özel versiyonlar ile satışa sunuluyor.

1974 yılında satışa sunulan ve ürün gamının tepe noktasını oluşturan Manta GT/E ise krom detaylar yerine mat siyah detaylarla yollara çıkıyor. Nisan 1975’te Manta B satışa sunulmadan önce son özel versiyon olarak Manta “Black Magic” satışa sunuluyor. üretimde kalan modelidir. 1975 yılının sonbaharında tanıtılan ikinci nesil Opel Manta, 1982 yılında makyajla güncellenerek 1988 yılına kadar üretimde kaldı ve bu süre içinde 557.940 adet üretildi.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS