Oto ekspertizinde 15 günde yüzde 20 artış

Oto ekspertizinde 15 günde yüzde 20 artış

Oto ekspertizinde 15 günde yüzde 20 artış

Eylül başından itibaren ilk 15 günde oto ekspertiz noktaları girişlerinde ÖTV artışına rağmen yüzde 20 artış gözlemlendi.

2. el araç ticaretindeki yeni yönetmeliğin etkileri başladı. Genel Koordinatör Cihan Emre ÖTV matrahındaki düzenleme sonrasında ikinci el oto fiyatlarında 15 gün gibi kısa sürede ortalama yüzde 7-10 arası fiyat artışı yaşandığını söyledi. Emre "1 Eylül sonrası ekspertiz girişlerinde, geçtiğimiz Ağustos ayına göre yüzde 20 artış olduğunu gözlemledik. 160 şubemize 15 günde 20 bin adet araç girişi oldu.

İkinci el oto fiyatlarında artış olmasına rağmen, araç satın alma iştahındaki artış devam ediyor. Şimdilik ÖTV'deki artışın oto ekspertiz sektörünü etkilemediğini söyleyebiliriz" dedi.

Fiyat istikrarsızlığı var

İkinci el otoya olan talebe karşın fiyatların sürekli yükselmesinin uzun vadede tüketici için zorlu bir sürece dönüştüğünü de dile getiren Emre sektörün sağlıklı büyümesi için fiyatların dengeye oturması gerektiğini söyledi. Emre "Araç fiyatlarında sürekli bir artış olması bir süre sonra tüketicinin araç satın alma kararından vazgeçmesine sebep olacaktır, yılın son çeyreğinin hareketli olması tamamen fiyatlardaki dengelenmeye bağlı. Aksi durumda bu belirsizlik ve istikrarsızlık tüm otomotiv sektörünün büyümesini olumsuz yönde etkileyecek"diye konuştu.