Oto servisleri muafiyet istiyor

Oto servisleri muafiyet istiyor

Oto servisleri muafiyet istiyor

TOSEF 1 Eylül 2020 itibariyle geçerli, 2. el oto ticareti için yürürlüğe giren yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

680 üyeli TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu'nun Başkanı Ünal Ünaldı, son günlerde gündemde olan 2. el yetki belgesi ile ilgili değerlendirmede bulundu. İkinci el araç alım-satımını ticaret olarak yapan işletmeler için çok doğru bir adım olduğunu, fakat oto servisleri ve oto tamirhanelerinin istisna olarak kabul edilmesini talep ettiklerini belirten Ünaldı şunları kaydetti:

"Oto servisleri ve oto tamirhaneleri yılın belirli dönemlerinde iş hacimleri düştüğünde, araç girişleri azaldığında, işletmenin ayakta kalması için, istihdam yarattığı çalışanlarının maaşlarını ödemek için belirli zamanlarda sigorta şirketlerinden ya da şahıslardan hasarlı araç satın alıp, onarıp, satışa çıkarıyorlar. Bu işletmelerin yılda sadece 3 adet araç satışı gerçekleştirmesi ise mümkün değil.

Yaklaşık 30 bin ailenin ekmek yediği oto servislerinin yaptığı bu alım-satımlar için ilgili yönetmelikteki şartların aranmamasını ve yetki belgesinden muaf tutulmasını talep ediyoruz"