Otomobil ve ticarilerde satışlar "gecikiyor"

Otomobil ve ticarilerde satışlar "gecikiyor"

Otomobil ve ticarilerde satışlar "gecikiyor"

Gerek pandemi gerekse çip sıkıntıları nedeniyle fabrikalar araç üretimini sekteye uğratınca satışlar artık “gecikmeli” gerçekleşiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Otomotiv dünyası hem satıcı hem alıcı perspektifinden ilginç bir dönem yaşıyor. Binek ve ticaride gerek yerli üretici gerekse ithalatçılar pandemi,lojistik ve çip krizi nedeniyle istedikleri nitelik ve zamanda yeterli araç temin edemiyorlar. Showroomlara giden tüketiciler ancak üretim planında olan bir aracı eğer o ay içinde teslim edilebilirse sabit bir fiyatla satın alabiliyor. Aksi takdirde tüm araçlar için bağlantı kuruluyor ve aracın teslim edileceği dönemdeki kur, fiyat ve kredi şartları geçerli sayılıyor. Geçtiğimiz günlerde değişen taşıt kredi limitleri de pazarda etkili. Bireyselde taşıt kredili alımlarında nakit limit eskiden fatura fiyatının yüzde 30’u iken artık 50’ye çıktı. Tüketicinin nakit ihtiyacı artıp, kredi limitleri azalınca markalar da çeşitli alternatifler sunmaya başladı. Alternatif durumda ise tüketiciler ihtiyaç ile taşıt kredisini birleştirip çözüm bulmaya çalışıyorlar.

60 binlik pazar beklentisi

2021 Ağustos ayında aynı sorunlar nedeniyle binek ve hafif ticari araç satışları 60 bin adetin altında kalmıştı. Bu ay markalar ağır, hafif ticariden lastiğe, motosiklete kadar birçok kampanya ile yine devreye girdi. Eylül ayı satış beklentisi de yine 60 bin adetlerde. Opel’de kampanya ile SUV ailesi 227.9 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Corsa 189.9 bin, Insignia ise 419.3 bin TL’den başlıyor. Peugeot Rifter 80 bin TL için 15 ay sıfır faiz fırsatına sahip. Renaut yeni Taliant'ın sınırlı sayıdaki Touch 1.0 Turbo X-tronic 90 bg, Megane Sedan'ın Joy 1.3 TCe 140 bg versiyonları, 60 bin TL kredi, 12 ay vade ve sıfır faiz finansmanla satılıyor. PSA Finans ile Citroen C5 Aircross SUV model ailesi, 90 bin TL için 12 ay 0 faizli krediyle sunulmakta. Eylül ayında bir Dacia sahibi olmak isteyenleri kredi taksit ödemelerini 2022 Ocak ayına kadar erteleme fırsatı bekliyor. Kia, Sportage modelinde 100 bin TL’ye 12 ay yüzde 0,99 faiz avantajı sağlarken Stonic, Picanto, Rio modellerini 50 bin TL’ye 12 ay yüzde 0,99 faiz uygulayacak.