Otomobilinizin performansını artırmak için bunları mutlaka yapın!

Otomobil sahiplerinin gerekli bakım ve özeni göstermediği durumlarda, sıkıntılı durumlar ve istenmeyen masraflar ortaya çıkabiliyor. Peki bu tip durumların önüne geçmek için neler yapmak gerekiyor?Motor yağına dikkat edin
Motor yağı, aracın motorundaki sürtünmeleri azaltmak ve burada oluşacak hasarları en aza indirmek için çok önemli bir etken. Motorun sürtünme nedeniyle alacağı hasarları en aza indirmesinin yanı sıra, içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde motoru temiz tutar ve paslanmasının önüne geçer.
Deponuzun temiz olduğundan emin olun
Tüm otomobillerin deposunda biriken kirler, aracın performansını düşüren başlıca nedenlerden biridir. Ayrıca uzun sürede bu kirlet kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu sebeple düzenli olarak depo temizliğine önem gösterilmesi gerekiyor. Servisinizin belirlediği aralıklarla deponuzu kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
Antifriz kullanmayı ihmal etmeyin
Soğuk havalarda suyun donmasına engel olmak ve radyatörün paslanmasının önüne geçebilmek için senede en az bir kere antifriz değiştirmeyi unutmayın.
Hidrolik yağı kontrol edin
Normal şartlar altında herhangi bir sıkıntı yaratmayan hidrolik yağ, sıcak havalarda kaynama yapabiliyor. Bu nedenle ortalama senede bir kez yenilediğinizden emin olun.
Jant seçiminize dikkat edin
Pek fazla bilinmese de seçtiğiniz jantlar da aracınızın yakıtında etkili bir yere sahiptir. Araçlarda kullanılan alüminyum alaşımlı jantlar çok ağır ve hantal oldukları için, aracın hızlanmasında etki eder. Ortalama her tekerlekte 1 kiloluk hafifletme, aracın %10 daha az yakıt harcamasını sağlayacaktır.
Yüksek performans için doğru lastik
Kullandığınız lastiğin doğru hava koşuluna uygun olmasına özen gösterin. Seçeceğiniz doğru lastik sayesinde fren mesafesi, yol tutuşunda daha yüksek verim ve yakıt tasarrufu da sağlamış olursunuz.
Hava filtresini değiştirmeyi unutmayın
Ortalama 10-15 bin bakımında servisler tarafından kontrol edilip değiştirilen hava filtreleri, araç performansında büyük rol oynar. Kullandığınız aracın performansında bir sıkıntı yaşıyorsanız ya da önceki kullanımlarınıza göre bir değişiklik hissediyorsanız, hava filtrenizi kontrol ettirmeyi unutmayın.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS