Otomotiv bayileri hedefleri yükseltti

Otomotiv bayileri hedefleri yükseltti

Otomotiv pazarında yılın son 3 ayında görülen canlılık bayilere moral verdi. Bayiler de yıl sonu hedeflerini yükselttiler.

Ford, Opel, Peugeot, Citroen ve Volvo markalarını çatısı altında bulunduran Arkas Otomotiv 2019 sonu satış tahminlerini 450 bin-500 bin adet bandına yükseltti. Arkas Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Can Yıldırım, “Eylül ayında faizlerin düşüş sürecine girmesi ile beraber mevduat faizlerinin kısmen de olsa cazibesini kaybetmeye başlayacağını düşünüyorduk. Tüketicilerin satın alma kararı üzerinde çok önemli etkiye sahip olan kredi maliyetlerinin aşağı yönlü ivme içine gireceği beklentisiyle de Ekim ayı pazarının canlanacağı tahminlerinde bulunmuştuk. Ekim ayı sonunda bu beklentilerimizin realize olduğu görmek memnuniyet verici” değerlendirmesini yaptı.

2020’de pazar 525 binleri geçer

Cazip kredi ve kampanya imkanlarının devam ettiğinin altını çizen Yıldırım, son 2 ayında bu hareketliliğin yukarı yönlü bir ivme göstereceğini öngördüklerini söyledi. Can Yıldırım, şunları kaydetti: “Bu yıl Arkas olarak temsil ettiğimiz Volvo, Ford, Opel, Peugeot, Citroen markalarımızla sene başında belirlemiş olduğumuz satış ve satış sonrası hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere çalışmaya devam ediyoruz. ‘Müşterisi ile en ilgili otomotiv bayisi olma’ anlayışımız sürecek. Temsil ettiğimiz tüm markalarımız ile müşteri memnuniyeti çıtasını en üst düzeyde tutmayı hedefliyoruz. 2019 yılı toplam pazarını 450 bin–500 bin adet, 2020 için de 525 bin adet ve üzeri olarak tahmin ediyoruz’’

Son iki ay için umutlular

Otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2019 yılı on aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31,88 azalarak 330.384 adet olarak gerçekleşti. Ancak başta kamu bankalarının cazip faiz teşvikleriyle e ekim ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı 49.075 adet oldu. 21.571 adet olan 2018 yılı Ekim ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 127,5 oranında arttı. 2019 yılı Ekim ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 137,94 arttı ve 39.996 adet oldu. Geçen sene 16.809 adet satış gerçekleşmişti. Son iki ayda 100 bin adetin üzerinde satış öngörülüyor. Ancak bazı araçların bulunurluğunda problemler yaşanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS