Otomotiv dünyasında koronavirüs paniği

Otomotiv dünyasında koronavirüs paniği

Tüm dünyada koronavirüs paniği sürüyor. Otomotiv sektörü de lansman, tanıtım ve fuarları teker teker iptal etmeye veya ertelemeye başladı.

New York Otomobil fuarının Koronavirüs nedeniyle Nisan ayından Ağustos’a erteleneceği belirtildi.Organizatörler, basın günlerinin 26 ve 27 Ağustos'ta, halk girişinini ise 28 Ağustos - 6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirileceğini açıkladılar. New York, özellikle lüks markalar için önemli bir araç satış bölgesi. Mart başında yapılması planlanan Cenevre Otomobil Fuarı’nın son haftada iptalinin ardından New York’taki otomotivciler de bu tür bir iptali bekliyorlardı.

Avrupa'da da durum kötü

Fiat Chrysler Automobiles yaptığı açıklamada, İtalya’daki tesislerinin bazılarında geçici kapanışlar uygulamaya başlayacaklarını açıkladılar. Ayrıca İtalya'nın en büyük bayi grubu Koronavirüs salgınıyla mücadeleye yardımcı olmak için kapılarını 3 Nisan'a kadar kapatacağını kaydetti. FCA'nın hamlesinin yılda 600.000 adet ve Avrupa araç üretiminin yüzde 4'ünü oluşturan tesisleri etkileyeceği vurgulanıyor. Volkswagen Grubu markalarından Seat ise Barselona yakınlarındaki Martorell fabrikasında geçici işten çıkarmalar yapmayı planlıyor. Yetkililer, "Martorell tesisi şu anda normal çalışıyor. Bununla birlikte, tedarik zincirini etkileyen COVID-19'dan kaynaklanan çeşitli riskler var. Yan sanayi tedariği kesilirse geçici işten çıkarmalar olabilir” diye konuştular.

Türkiye'de de üretim etkilenebilir

Türkiye’de üretim yapan birçok otomotiv markası da aynı şekilde tedarik risklerini taşıyor. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer şu ana kadar Gebze’deki Civic üretilinde bir sorun yaşanmadığını belirtti. Kılıçer, “Yedik parça stoğumuz yeterli. Ancak Çin’den tedarik kötüleşirse biz de etkileniriz. Özellikle Nisan ayında Çin’de bize tedarik sağlayan bir tesis tekrar çalışmaya başlamazsa sorun çıkabilir” dedi.


Motosiklet üretiminin yüzde 90’ının Çin’deki tedarikçilere bağlı olduğunu da kaydeden Kılıçer ,”Motosiklette yedek parçanın neredeyse yüzde 90’ı Çin’den geliyor. Ayrıca İtalya’da da birçok motosiklet markasının tesisi var.


Çin’den tedarik sorunu büyürse motosiklet imalatı da sekteye uğrayabilir”şeklinde konuştu. Bursa'da Fiat markalı araç imalatı yapan Tofaş da birçok parçayı İtalya'dan getiriyor. Önemli bir parça olan motoru Bursa'da üreten Oyak Renault ise bir miktar daha avantajlı durumda gözüküyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS