Otomotiv ihracatı martta 2,9 milyar dolar oldu

Otomotiv ihracatı martta 2,9 milyar dolar oldu

Türkiye otomotiv endüstrisi ihracatı mart ayında yüzde 8 düşüş yaşamasına rağmen tarihindeki en yüksek ikinci mart ayı performansına imza attı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektörün mart ayı ihracatı 2,9 milyar dolar oldu. Bu yılın ilk çeyreğinde dolar bazında ihracat yüzde 6 düştü ama ihracatın büyük bölümünün gerçekleştirildiği Euro bazlı ihracat yüzde 1,5 arttı. Euro/Dolar paritesi kaynaklı ihracat kaybı 500 milyon dolara yaklaştı.Türkiye otomotiv endüstrisi ihracatı mart ayında yüzde 8 düşüş yaşamasına rağmen tarihindeki en yüksek ikinci mart ayı performansına imza attı.


Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektörün mart ayı ihracatı 2,9 milyar dolar olurken, Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 18 düzeyinde gerçekleşti.Mart ayında otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu dışındaki ana ürün gruplarında ihracat düşüşü yaşandı. Toplam ihracattan yüzde 76 pay alan AB Ülkelerine ihracat yüzde 12 oranında düştü.Endüstrinin dolar bazında ihracatı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 6 düşmesine rağmen, ihracatının büyük bölümünün gerçekleştirildiği Euro bazlı ihracatı aynı dönemde yüzde 1,5 arttı. Yılın ilk çeyreğinde Euro/Dolar paritesi kaynaklı ihracat kaybı 500 milyon dolara yaklaştı.


Otobüsler ürün grubunda artış yüzde 3 oldu


Mart ayına ürün grupları bazında bakıldığında, yüzde 8 azalışla 1 milyar 173 milyon dolar ihracat gerçekleştiren binek otomobil, endüstrinin ihracatındaki en büyük ürün grubu oldu. Tedarik endüstrisi ihracatı geçen ay yüzde 9 azalarak 950 milyon dolar, Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 16 azalarak 465 milyon dolar, Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 3 artarak 113 milyon dolar oldu.


Tedarik endüstrisinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracatta yüzde 12, ikinci en büyük pazar Fransa’ya da yüzde 7 azalma görülürken, önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a ise yüzde 21 ihracat artışı oldu. Binek otomobillerde en büyük pazar olan Fransa’ya yüzde 22 ihracat artışı yaşanırken, İtalya’ya yüzde 40, Almanya’ya yüzde 21, Birleşik Krallık’a yüzde 27, Belçika’ya yüzde 40, Hollanda’ya yüzde 43 düşüş görüldü. İspanya’ya ise yüzde 6 ve İsrail’e de yüzde 84 artış oldu. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a yüzde 8, önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 10, İtalya’ya yüzde 25, Slovenya’ya yüzde 42 düşüş görülürken, Hollanda’ya yüzde 17, İspanya’ya yüzde 9 artış yaşandı. Binek otomobiller ihracatı yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 11 azalarak 2 milyar 940 milyon dolar olurken, tedarik endüstrisi ihracatı aynı dönemde yüzde 6, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da yüzde 10 geriledi. Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı ise yüzde 19 artı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS