Otomotiv ihracatında düşüş sinyalleri

Otomotiv ihracatında düşüş sinyalleri

Eylülde tedarik endüstrisi ve otobüs minibüs midibüs ihracatında artış yaşanırken, binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı ise düştü.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin eylül ayı ihracatı yüzde 0,4 düşüşle 2,6 milyar dolar oldu. Tarihindeki en yüksek ikinci eylül ayı performansına imza atan sektör, toplam ihracattan aldığı yüzde 18,5 pay ile ekonominin lider sektörü olmayı sürdürdü. Eylülde tedarik endüstrisi ve otobüs minibüs midibüs ihracatında artış yaşanırken, binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı ise düştü. Otomotivin AB Ülke Grubu’na ihracatı yüzde 5 gerilerken, Orta Doğu’ya ise yüzde 71 arttı. Otomotiv endüstrisinin Ocak-Eylül 2019 dönemi ihracatı da yüzde 3,7 azalarak 22,5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, aynı dönemde ihracat ortalaması ise 2,5 milyar dolar oldu.


Kalıcı denge gerekiyor


OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, dünyada ticaret savaşlarından dolayı sorunlar ve daralmaların yaşandığı bir dönemde ihracatı belirli bir seviyenin üstünde tutmayı başardıklarına dikkat çekti. Yılsonu ihracat hedefini tutturma konusunda umutla çalıştıklarının altını çizen Baran Çelik, yılın son çeyreğine güzel gelişmelerle girdiklerini vurgulayarak “Gerek Türkiye ihracat rakamları gerekse de Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın açıkladığı Türkiye'nin 2020-2022 dönemini kapsayan üç yıllık Yeni Ekonomi Programı’ndaki ‘değişim’ vurgusu, gelecek döneme dair hepimizi umutlandırdı. Bazı öncü göstergelerden canlanmanın işaretlerini almaya başladık. 2019 son çeyreğinde pozitif haberlerin geleceğine ve reel sektör olarak bizlerin de desteğiyle nitelikli bir büyüme eşliğinde ekonomimizin kalıcı ve sürdürülebilir bir dengeye kavuşacağına inanıyoruz” dedi.

Binek otomobil ihracatı azaldı


Eylülde ürün grupları bazında Binek otomobil ihracatı yüzde 2 azalışla 968 milyon dolar olurken, ihracattan aldığı pay da yüzde 37 oldu. Tedarik endüstrisi ihracatı ise yüzde 8 artarak 929 milyon dolar olurken, aldığı pay ise yüzde 36 oldu. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 13 azalarak 436 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı yüzde 23 artarak 156 milyon dolar oldu. Diğer ürün grupları arasında yer alan Çekiciler ihracatı da yüzde 19 azaldı.


AB’ye ihracat yüzde 5 geriledi


Eylülde AB Ülkelerine yönelik ihracat yüzde 5 gerilerken, Ortadoğu Ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkelerine yönelik yüksek oranlı artışlar yaşandı. Geçen ay Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 76 pay ve 1 milyar 979 milyon dolar ihracat ile ülke grubu bazında ilk sırada yer aldı. Orta Doğu Ülkelerine yüzde 71, Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkelerine de yüzde 63,5 ihracat artışı yaşandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS