Otomotiv satış sonrasında yüzde 10 büyüme

Otomotiv satış sonrasında yüzde 10 büyüme

Sektörel Değerlendirme Anketi’ne göre otomotiv satış sonrasında yüzde 10'luk büyüme yaşandı.

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) 53’ü dağıtıcı, 32’si üretici olmak üzere toplam 85 üyesinin katılımıyla gerçekleştirdiği Ağustos Ayı Sektörel Değerlendirme Anketi’nin sonuçlarını açıkladı. Çalışmaya göre; Ağustos ayında OSS üyelerinin sektördeki yurtiçi satış oranlarında Temmuz ayına göre ortalama yaklaşık yüzde 10 artış yaşandı. Satışlarında yüzde 30 ve 40 oranlarında artış yaşayanların oranı da yüzde 10’a yaklaştı. Geçen yılın Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında ise bu yılın Ağustos ayında ortalama yaklaşık yüzde 17’ye yakın artış oldu. Ayrıca Ağustos ayına göre, Eylül ayı yurt içi satışlarında ortalama yüzde 3.53 artış, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11’lik artış beklendiği ortaya çıktı.

İstihdam korundu

Çalışmada katılımcıların Ağustos’ta önceki dönemlere göre tahsilat durumunu değerlendirmesi istendi. Katılımcıların yüzde 33’ü söz konusu sürecin iyiye yönelik olduğunu aktardı. Tahsilat durumlarında “değişiklik yok” diyenlerin oranı ise dağıtıcı üyelerde yüzde 41, üreticilerde ise yüzde 62’yi buldu. Ankette katılımcıların istihdam durumları da mercek altına alındı. Katılımcıların ağırlıklı olarak istihdam oranlarını koruduğu, dağıtıcı üyelerin personel artışının, üretici üyelerinin artışının üzerinde olduğu belirlendi. Söz konusu soruya, katılımcıların yüzde 33’ü “arttı”, yaklaşık yüzde 65’i “değişiklik yok”, yüzde 2,4’ü de “azaldı” yanıtını verdi.

Döviz kurlarındaki hareketlilik

Ankete göre; geçen ay gözlemlenen problemlerin başında “döviz kurlarındaki hareketlilik” geldi ve katılımcıların yüzde 73’ü bu hareketlilikten muzdarip olduğunu beyan etti. Katılımcıların yaklaşık yüzde 50’si “tedarik problemlerine”, yüzde 46’sı “gümrüklerde yaşanan problemlere”, yüzde 46’sı “pandemi sebebiyle çalışanların motivasyon kaybına” ilişkin sorunlara dikkat çekti. Yüzde 7’lik kesim de bir problem yaşamadığını söyledi.

Çalışmada katılımcılara “Önümüzdeki üç ayda yeni yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 54’ünün yeni yatırımlara sıcak baktığı belirlendi. Bir önceki ankette bu oran yaklaşık yüzde 40’dı. Soruyu yanıtlayan dağıtıcı üyelerin yarısından fazlasının yeni yatırım planı yaptığı, üretici üyelerin de yarısına yakınının yeni bir yatırımı düşündüğü belirlendi. Ankette önümüzdeki üç ayda satış sonrası pazarının gidişat öngörüsüne de yer verildi. Katılımcıların çoğunluğu olumlu ya da olumsuz bir farklılaşma beklemezken, katılımcıların yüzde 26’sının pazarın daha iyiye gideceğini, yüzde 21’inin de daha kötüye gideceğini düşündüğü belirlendi.

Online satış platformları

Ankete katılan OSS üyelerine iş yapış şekillerine yönelik olarak, online perakende satış platformlarını kullanıp kullanmadıkları da soruldu. Üyelerin dörtte üçünün firmasına ait ya da hizmet aldığı (N11, Hepsiburada gibi) online perakende satış̧ platformu olmadığı görüldü. Dağıtıcı üyelerin yüzde 70’e yakını ve üretici üyelerin de yüzde 81’i online platformları kullanmadıklarını belirtti. Bu tür platformlara sahip olan veya hizmet alan yüzde 15’lik kesim ise cirolarının yüzde 1’i ila 5’inin bu kanallardan geldiğini söyledi. Üyelerin sadece yüzde 2,4’ünün cirolarının yaklaşık yüzde 40 ila 50’sinin online platformlardan kaynaklandığı görüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS