Otomotiv üretimi son 3 ayda gaza basacak

Otomotiv üretimi son 3 ayda gaza basacak

OSD Başkanı Haydar Yenigün 2020’nin son 3 ayında sektörde ciddi bir kapasite kullanım artışı yaşanacağını belirterek eleman azaltımının aksine yüzde 4 ek istihdam sağlandığını söyledi.

Otomotiv üretimi sıralamasında Türkiye’nin Avrupa’da 4. Konumda olduğunu söyleyen Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı (OSD) Hayder Yenigün şunları kaydetti:

“ Otomobilde 7’yiz ama ticari araçtaüstünlüğümüz var. Ticari araç üretiminde Avrupa’da 3. konumdayız ve dünyadaki 11.’lik ve Avrupa’daki 3.’lük bence önümüzdeki dönemde yeni yatırımlarla daha da yukarı noktaya gelebilir” dedi. Şirketlerin yeni devreye giren projelerinin istihdam artışındaki birinci neden olduğunu belirten Yenigün şöyle devam etti;

“İkincisi, pandeminin başında yaptığımız öngörüler doğrultusunda firmaların hijyen, filyasyon, önlem çalışmaları için yaptığı ek istihdamdır. Şirketlerimizde yüzde 1,5-2 civarında filyasyon var. Bu oran Türkiye ortalamasının çok altında. Ancak bu işgücünün ve üretim süreçlerinin sürebilmesi için ilave istihdam edinildi. Bu iki ana nedenden ötürü otomotiv sektörü eleman azaltımının aksine yüzde 4 oranında ek istihdam sağladı.”

Vaka sayıları dünya ortalaması altında

Otomotiv fabrikalarımızdaki vaka sayılarının Türkiye ve hatta dünya ortalamasının çok altında olduğuna dikkat çeken Yenigün, “Ofislerde çalışanların yüzde 50’si bazı firmalarda yüzde 100’ü evden çalışmaya devam ediyor. Fabrikalarda sosyal mesafe kurallarını çok net uyguluyoruz. Birçok prosesi değiştirdik” dedi. Üyeleri olan 14 üreticinin birçoğunda maksimum tempoda üretim yapıldığını kaydeden Yenigün şunları aktardı:

“Son 3 ayda ciddi bir kapasite kullanım artışına neden olacak. Satışların nasıl gideceğini tam öngöremiyoruz ama olumlu olacağına inanıyorum. İhracattan da iyi rakamlar gelecek ve dolayısıyla son çeyrekle ilgili olumlu rakamlar göreceğimize inanıyoruz. Devletin . İthalatın azaltılması diye bir hedefi var. Biz üreticilere görev düşüyor; daha çeşitliliği fazla ürünlere yönelmemiz lazım. Devlete görev düşüyor; burada daha farklı bir yere geçmemiz lazım, doğrudan aracın satışından elde edilen bir vergi değil de toplam bir vergi sistemindeki farklı bakış açısı diyelim ona. Yani, devletin vergi gelirlerinin azalmasını engelleyen bir mekanizmadan bahsediyorum.”

Kilo başına ihracat 10 doları geçti

2019 yılında ana sanayinin kg başına ihracat değerinin 9,37 olduğunu bugün ise 10 doların üzerine çıktığını söyleyen Yenigün şöyle devam etti:

“Bu kadar sıkıntılı bir süreçtedünyada durum böyleyken otomotiv ana sanayi olarak bizim bu rakamı yükseltiyor olmamız bence çok çok önemli bir başarı. Biz, otomotiv ürünümüzle 500 bin kişiye iş sağlıyoruz. Bunlara rağmen sektörümüz 17 milyar dolar artı veriyor. Bizim beklentimiz el bebek gül bebek bir sektör olmamız. Dünyaya parmak ısırtan bir otomotiv sektörümüz var.

Ar-Ge’siyle, tedarik sanayisiyle, çalışan kalitesiyle. Burada ÖTV-KDV olarak değil de bu sektörden ben daha fazla nasıl katma değer çıkartırım, daha fazla nasıl vergi toplarıma bakmak lazım. Bütünsel bir bakış açısı lazım.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS