Otomotivci 2019’da “küçülme” öngörüyor

Otomotivci 2019’da “küçülme” öngörüyor

Otomotiv sanayicileri 2019’da Türkiye’de araç satışlarının yüzde 27’lik daralmayla 470 bin adetlere,üretimin ise yüzde 8 düşüşle 1 milyon 420 bin adete inmesini öngörüyor.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) 2019 yılının üretim,satış ve ihracat öngörülerini paylaştı. OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün 2019’un yükselen korumacı politikalar, zorlaşan rekabet koşulları ve küresel ekonomide görülen yavaşlama işaretlerine bağlı olarak zor bir yıl olacağını söyledi.Ticaret Savaşlar, en önemli ihracat pazarımız AB’deki pazar büyümesinin yavaşlaması ve iç pazarda büyüme trendinin yeniden oluşmasının en önemli gündem maddelerini oluşturacağını kaydeden Yenigün bu yıl Türkiye otomotiv pazarının yüzde 27’lik daralmayla 470 bin adet bandında kapanmasını öngördüklerini vurguladı.

ÖTV ve KDV indirimi

Üretim ve ihracat performansının ise sürekliliğini koruyacağını vurgulayan Yenigün şöyle devam etti:
“2019’da üretim tarafında yüzde 8’lik bir azalma bekliyoruz. Bu doğrultuda toplam otomotiv üretiminin 1 milyon 420 bin adet civarında olmasını bekliyoruz. 2019 yılı sonunda otomobil üretiminin yüzde 8 azalmayla 940 bin adet, otomobil pazarının yüzde 28 daralmayla 350 bin adet, otomobil ihracatının ise 810 bin adet olacağını tahmin ediyoruz. ÖTV ve KDV indirimlerinin seçimler sonrası devam etmeyeceği ön görüsüyle hareket ettiğimizde, ithal araçların pazardaki payının zamanla yani yıl içerisinde artmasını bekliyoruz. Ancak ÖTV ve KDV indirimleri devam ederse tabi ki yerli üretim araçlara eğilim de devam eder.”

Dış ticaret fazlasında rekor

Dünyanın her yerinde belirli bir üretim için ithalatın gerekli olduğunu savunan Yenigün 2017’de 6,4 milyar dolar dış ticaret fazlası veren otomotiv sektörünün 2018 ilk 11 aylık dönemde 11,8 milyar dış ticaret fazlası verdiğini belirtti. Bu rakamın tarihin en yüksek seviyesi olduğuna değinen Yenigün şöyle devam etti:
“Yılın 13 milyar dolara yakın bir dış ticaret fazlasıyla kapanmasını ön görmekteyiz. Bu başarıyı takdir etmeli ve sektör olarak mutlaka korumalıyız. Sanayimizin kg başına ihracat değerlerine bakıldığında ana sanayimizin 2016’dan bu yana artış trendinde olduğunu ve Türkiye genelinin çok üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Kilo başına ihracat değerimiz 1,29 dolar iken, otomotivde bizim sattığımız her bir kg eşittir 9,53 dolar ediyor. Yani sektör ortalamasının 7.5 katı oranında kg başına ihracat değerimiz bulunuyor.”

Brexit otomotivi yakından etkileyecek

OSD, Brexit için kapsamlı bir rapor hazırlatarak hükümette ilgili Bakanlıklara sundu. Birleşik Krallığın Türkiye otomotiv sektörünün ana ticaret pazarlarından biri olduğunu söyleyen Yenigün şunları kaydetti:
“2017’de otomotiv sektörümüz Birleşik Krallık’a 2,25 milyar dolarlık ihracat yaptı. Ana sanayi ihracatının dağılımı ise 52.994 adet binek araç (toplam ihracatın yüzde 7,2’si) ve 90.701 adet hafif ticari araç (toplam ihracatın yüzde 22,3’ü) şeklinde.

Brexit Türkiye otomotiv ana sanayiini hem kritik girdilerde maliyet artışı ve tedarik süresi uzamaları hem de ihracat düşüşü gibi kanallardan etkileyebilecek. Türkiye ekonomisi için en olumsuz senaryo Birleşik Krallık’ın AB ile kapsamlı bir anlaşmaya varıp, Türkiye ile anlaşmaya varmaması olması şeklinde. Bu durumda Türkiye’nin otomotiv ihracatının yılda ortalama 70-72.000 azalacağı öngörülmekte. Bu yüzden müzakereleri yürütecek olan bakanlıkların ilgili tüm paydaşlarla özellikle özel sektör ile sıkı bir işbirliği ve koordinasyon içinde alınacak önlemleri acilen belirlemesi ve müzakereleri yürütmesi gerekiyor.”

1,5 milyon araç ürettik, 32,2 milyar dolar kazandık

Türkiye otomotiv sanayii oldukça hareketli bir 2018 yılını geride bıraktı. OSD verilerine göre, 2018’de toplam üretim yüzde 9 azalarak 1 milyon 550 bin 150 adet oldu. Türkiye otomotiv pazarı 2018 yılını, bir önceki yıla göre yüzde 35 daralarak 641 bin 541 adet seviyesinde kapatırken, otomobil pazarı ise yüzde 33 daralarak 486 bin 321 adet ile yılı tamamladı.Ticari araç grubundaki başarılı üretim performansını sürdüren otomotiv sanayiinin 2018 yılındaki ticari araç üretimi yüzde 5 azaldı. Toplam otomotiv ihracatı 2018’de bir önceki yıla göre adet bazında yüzde 1 azaldı ve 1 milyon 318 bin 869 adet gerçekleşti. Otomobil ihracatı ise yüzde 5 oranında azalarak, 875 bin 147 adet oldu. Bu dönemde ihracat,paritedeki değişim sebebiyle dolar bazında yüzde 11 artarken, Euro bazında ise yüzde 6 arttı. Buna göre, toplam otomotiv ihracatı 32,2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı 12,4 milyar dolar ile 2018 yılını kapattı. Euro bazında otomobil ihracatı ise aynı seviyede kalarak 10,5 milyar Euro seviyesinde gerçekleşti.

Ford Otosan “pil paketi” üretecek

Türkiye’deki yeni otomotiv yatırımlarında konvensiyonel yerine elektrikli araç üretimlerinin daha verimli olacağını söyleyen Yenigün OSD olarak yerli araç üretim projesine destek verdiklerini kaydetti. Bir aracın elektriklenmesinin maliyetini 3 katına çıkardığına işaret eden Yenigün Ford Otosan firmasının “pil paketi” imalatı için yeni yatırım yapacağını da açıkladı. Yenigün üretilecek bu “pil paketlerinin” istenilen modellerde istenilen menzil ve ortamda güç sağlayacağını dile getirdi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS