hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Otomotivde ihracatın şampiyonları ödül aldı

  Otomotivde ihracatın şampiyonları ödül aldı
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) düzenlediği “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde otomotiv endüstrisinde 2023 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren kuruluş Ford Otomotiv oldu. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik’in ev sahipliğinde düzenlenen otomotivin gurur gecesinde, 2023 yılında en fazla ihracat yapan ilk 129 firmaya Platin, Altın, Gümüş ve Bronz kategorilerinde ödülleri dağıtıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen İhracatın Şampiyonları Ödül Töreninde 2023 yılının en başarılı kuruluşları ödüllendirildi. Geçen yılın ihracat şampiyonu olan Ford Otomotiv’in ödül aldığı gecede, son 18 yılın 17’sinde aralıksız Türkiye ihracatının lider sektörü olan otomotivde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 129 firmanın temsilcilerine de Platin, Altın, Gümüş ve Bronz kategorilerinde olmak üzere ödülleri verildi.Ödül töreni, Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre dünyada yer alan yaklaşık 200 ülkenin tamamına ihracat yapan otomotiv sektörünün kısa tanıtım filmi ile başladı. Filmde, otomotiv endüstrisinin 200 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi ve 50 bin mühendisi ile inovasyonda öncü olduğu, yılda yaklaşık 35 milyar dolar ihracat yapan, 550 bin kişiye istihdam sağlayan, her üç dakikada 9 araç üreten, 6’sını ihraç eden ve 200 bin dolar değer yaratan dev bir sektör olduğu vurgulandı. 

  Çelik: “Bu yılı da lider olarak kapatacağız”

  Törende açılış konuşmasını yapan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Dünyanın 13’üncü, Avrupa'nın 4’üncü büyük araç üreticisiyiz. Son 18 yıldaki dış ticaret fazlamız yaklaşık 80 milyar dolar. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız geçen yıl da bir önceki seneye göre yüzde 13 artış ve 35 milyar dolar ile tüm zamanların ihracat rekorunu da kırdık. Bu yılın ilk dört aylık döneminde de yüzde 5,1 artışla yaklaşık 12 milyar dolarlık ihracata imza attık. Bu yıl en az yüzde 10 büyüme hedefi ve 39 milyar dolarlık ihracat hedefi ortaya koymuştuk. Gidişat 39 milyar doların biraz altında kalacağımız yönünde. Yine de bu yılı da lider sektör olarak ilk sırada kapatacağız” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   OTOMOTİV İHRACAT ŞAMPİYONU ÖDÜLÜ - 2023

  1-Ford Otomotiv San. A.Ş.

   PLATİN İHRACATÇI ÖDÜLLERİ – 2023 

  2-Toyota Otomotiv San.Türkiye A.Ş.

  3-Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş.

  4-Kibar Dış Ticaret A.Ş.

  5-Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  6-TGS Dış Ticaret A.Ş.

  7-Bosch San.ve Tic.A.Ş.

  8-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

  9-Man Truck&Bus Se Dar Mükellef Tem.Man. Türkiye A.Ş.

  10-Toyota Motor Europe Adapazarı Şubesi 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow