ÖTV artışı ikinci ele yarayacak

ÖTV artışı ikinci ele yarayacak

Yeni ÖTV oranları 1.6 lt ve üzerindeki sıfır km lüks marka otomobillerde fiyatları yüzde 3 ile 10 arasında artıracak. İkinci elde de fiyatların ve satışların yükselmesi bekleniyor.

Hükümetin 25 kasım 2016 itibarıyla otomobil satışlarında devreye aldığı yeni yeni ÖTV oranları ikinci el piyasada da karışıklık yarattı. Borusan Oto, DOD, Otokoç (Avis, Budget’dan çıkan 2.el araçları da satıyor) gibi kurumsal ikinci el firmalar aynı tarih tibarıyla birçok modelde satışı durdurdular. İkinci el araçlar için yeniden değerleme yapmaya başlayan bu firmalar yeni fiyatlarını en ksa sürede açıklamayı hedefliyorlar.


PİYASA CANLANACAKTIR


DOD (Doğuş Oto Değerlendirme) Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan İncekara sıfır km otomobil satışında getirilen yeni ÖTV oranlarının ikinci elde göreceli olarak canlanmaya sebep olacağını söyledi. Yeni ÖTV oranları karşısında distribütör ve üreticilerin alacağı yeni fiyatlandırma ve zam kararlarının ikinci eli yönlendireceğini belirten İncekara fiyat yükselmelerinin zaman alacağını , ani bir yükselme olmayacağını belirtti. Özellikle 3 yaşa kadar olan lüks otomobillerde fiyat artışlarının daha etkili olabileceğini belirten İncekara birçok firma ve tüketicinin yeniden fiyat değerleme sürecine girdiğini belirtti.


100 BİN TL ÜZERİ ARAÇLAR


Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir özellikle lüks markaların 203 yılı ve sorasındaki ikinci el modellerinde iyat artışlarının olabileceğini belirterek oranların sıfır satışlar ile paralel olmayacağını ancak yine de önemli oranlarda olabileceğini dile getirdi. İkincielotomobilim Yönetim Kurulu Başkanı Sami Nacaroğlu özellikle Premium markalı araç ve SUV’larda ikinci el pazarın daha da hareketlenebileceğini belirterek değeri 100 bin TL üzerindeki 2.el otomobillerde fiyat ve satış artışı yaşanmasını beklediklerini belirtti. Nacaroğlu fiyat artışlarının sıfır km’lerdeki kadar hızlı olmayacağını dile getirdi. Distribütörlerin ellerindeki stokları tüketene kadar ÖTV desteği verebileceğini , bunun da ikinci eldeki fiyat artışlarını etkileyeceğini bildiren Nacaroğlu stokların erimesiyle ve yeni yüksek kurlarla birlikte 2017’nin ilk aylarında ikinci el satışlarda canlanma yaşanabileceğini belirtti.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS