ÖTV desteği motosiklette yeni yatırım getirir

ÖTV desteği motosiklette yeni yatırım getirir

Suzuki Türkiye ve Trend Motosiklet Genel Müdürü Ümit Karaarslan İstanbul Kadıköy’de açılan “Motoplex” perakende mağazasında motosiklet sektörünü değerlendirdi.

Karaarslan, “2018’de motosiklet pazarı yüzde 31 daralmayla 39.7 bin adet seviyesinde kapandı. Uzakdoğulu markalar dahil edildiğinde bu rakamın 157 bin adet civarında. Bu daralmadaki temel etkenleri, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve faiz hareketleriyle birlikte Uzakdoğu’dan gelen markalara yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulanması oluşturdu. Piaggio Grubu olarak bizler ise geçtiğimiz yıl daralan pazara rağmen pazar payımızı artırmayı başardık. Motosiklet pazarının 2019 yılını 40 bin adetlik bir rakamla kapatmasını bekliyoruz” diye konuştu.

ÖTV kararı sektörü rahatlattı

Mart ayı sonuna kadar 250 cc altında yer alan motosiklet modellerinden ÖTV alınmaması kararının sektör için rahatlatıcı bir karar olduğunu belirten Karaarslan indirimlerinin Mart ayından sonra da devam etmesini arzu ettiklerini söyledi.. Karaarslan, “Bu noktada, 250 cc bareminin 300 cc’ye çıkarılmasını yeni teknolojik gelişmeleri kapsayan, güvenli ve kaliteli motosikletlerin de gelmesini sağlayacağından önemli buluyoruz. Ayrıca, 250cc üzerinde yüzde 37 olarak uygulanan ÖTV’nin de belirli oranda iyileştirilmesi sektörde yapılması muhtemel yatırımların önünü açacaktır”dedi.

 Piaggio, Vespa, Aprilia ve Moto Guzzi markalarının Türkiye Distribütörü Trend Motosiklet, motosiklet tutkunları için özel tasarlanan Motoplex İstanbul’un kapılarını Kadıköy Koşuyolu’na açtı.

Sağda:Suzuki Türkiye ve Trend Motosiklet Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Ümit Karaarslan

Solda:Piaggio Grup Başkan Yardımcısı Massimiliano Gerbi

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS