Peugeot yeni “508” ile daha agresif

Peugeot yeni “508” ile daha agresif

Girmiş olduğu ekonomik krizden çıkarak, Alman Opel’i bünyesine katan PSA Grubu’nun amiral gemisi Peugeot, yeni sedan modeli 508 ile hedeflerini bir seviye daha yukarı taşıdı. Fransız Aslanı, 508 ile D segmentinde perakende ve filoda önemli başarıları hedefliyor.

Peugeot ve Citroen markalarını bünyesinde barındıran PSA Grubu geçtiğimiz yıllarda girdiği krizi, devreye soktuğu acı reçeteleri başarıyla uygulayarak atlatan firmalar arasında yerini aldı. Hatta PSA bir adım ileri giderek, rakibi Alman Opel’i de bünyesine katmayı başardı. Bu sıçrayışta en önemli rol de hiç şüphesiz amiral gemisi Peugeot markasında peş peşe sıralanan modeller oldu.İlk etapta SUV sınıfında başlayan atak, daha sonra diğer segmentlere de sirayet etti. Peugeot, son olarak kendi model ailesinin amiral gemisi 508’i devreye alarak daha güçlü bir geleceğe yelken açtığının mesajını verdi.

Hedef yüzde 5

Geçtiğimiz hafta Fransa ve Monaco’da yapılan test sürüşleri aracılığıyla basına tanıtılan yeni 508’in en önemli özelliği tasarım olarak dikkat çekiyor. Tasarımıyla üst ligde zirveye oynamayı planlayan Peugeot, 508 ile D segmentinde filo ve perakende pazarında eş zamanlı yükseliş hedefliyor. Peugeot Türkiye olarak hedeflerinin Avrupa ile paralel seyrettiğini söyleyen Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, 508’in bu hedeflere gitme yolunda önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Aracın tanıtımında konuşan Anaç, Türkiye’deki orta vadeli pazar payı hedeflerinin yüzde 8 olduğunu belirterek, “Bu yıl yüzde 5’e ulaşmayı planlıyoruz” yorumunu yaptı.

Hurda etkili olamadı

Yenilenen SUV ailesinin yanı sıra diğer gövde tiplerinin bu hedefe ulaşmada kendilerini yardımcı olacağını belirten Anaç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Otomotiv pazarında rakiplerin arasında yükselmede piyasaya sürdüğünüzü modeller çok önemli. Pazarın ne kadarlık bölümünü hitap ediyorsunuz, talepleri ne oranda karşılıyorsunuz. Bunlar önemli. Ancak, sürdürülebilir ve kalıcı bir pazar payı kazanmak bir süreç. Bu süreç içinde müşteri memnuniyeti. Satış sonrası hizmetler. Bayi yapılanması gibi farklı unsurlar da var. Biz bu sürecin tüm unsurlarında maksimum hizmet ve memnuniyet seviyesine ulaşarak, kalıcı bir büyüme planlıyoruz.”
Söz konusu hedeflerine ulaşmada doğru adımları attıklarına inandıklarını vurgulayan Anaç, “Geçen altı ayda otomotiv sektörü yüzde 12 daraldı. Bizim satışlarımızdaki daralma ise yüzde 3 oldu. Bu bir başarıdır. Pazar payımızı da yüzde 4.2’den 4.6’ya çıkardık” yorumunu yaptı.

Türkiye’de otomotiv sektöründe filo pazarının, toplam satışlarda belirleyici unsur olduğunu ifade eden İbrahim Anaç, özellikle hurda indiriminin filo müşterilerinin çok işine yaradığını vurguladı. Filo şirketlerinin, normal fiyat marjlarının da altında alım yaptıklarını hatırlatan Anaç, hurda indiriminin de eklenmesiyle bu alanda önemli avantajlar doğduğunu vurguladı. “Hurda desteği perakende müşterisinin taleplerini tam olarak karşılayamadı. Verilen destek, aracın hurdaya teslimi, vergi dilimindeki fiyatlara yaptığı etki gibi etkenler gözönüne alındığında perakende tüketicisini tatmin edici boyuta maalesef gelmedi” sözlerini sarfeden İbrahim Anaç, bu bağlamda 508’i filo ve perakende müşterisi arasında dengeli bir şekilde dağıtmayı hedeflediklerini belirtti. Yeni 508’in Avrupa fiyatları 32 ile 46 bin Euro arasında değişiyor. Bizde ise henüz belli değil.

Radikal sedan 508

Yeni Peugeot 508, sahip olduğu özelliklerle sınıfının dengelerini değiştiriyor. Uzunluğu ve tavan yüksekliği azaltılan Yeni Peugeot 508, artan genişliğinin de etkisiyle daha olgun ve dinamik bir görünüm sergiliyor. Daha keskin hatlara sahip yeni dış tasarım daha güçlü bir duruş sergilerken, her bir ayrıntısı büyük bir titizlikle ele alınan iç mekanı, ikonik Peugeot i-Cockpit®'in gelişimini gözler önüne seriyor. Mükemmel yol tutuş özellikleri, yüksek verimlilik seviyesine sahip yeni motorları, sayısız teknolojik donanımları ve ileri seviyede kalite özellikleriyle Yeni Peugeot 508, D segmentinin standartlarını yeniden belirliyor . Markanın sınıf atlama stratejisini de destekleyen Yeni Peugeot 508, Türkiye’de senenin son çeyreğinde satışa sunulacak.


Güçlü bir tasarım

Yeni Peugeot 508, henüz ilk bakışta enerjik ve etkileyici bir görünümle dikkat çekiyor. Coupe tarzında aerodinamik çizgilere sahip olan araç, 1,40 metrelik bir boyutla daha alçak bir siluet sergiliyor. Aracın ön bölümü, agresif tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor. Markanın imzası niteliğinde olan merkezi ‘Aslan’ logosuna sahip heybetli ve gösterişli ön ızgarayı, tam LED ön farlar çevreliyor. Peugeot 508’in tavan çizgisi premium otomobil tasarımına uygun olarak alçak ve zarif bir çizgiyle şekillendirildi. 4,75 metre ile 4,83 metre uzunluğundaki ve önceki nesilden 8 cm daha kısa olan Yeni Peugeot 508, kompakt boyutların getirisi olarak daha yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. Yüksek omuz çizgisi ve dar cam alanlar kadar çerçevesiz kapılar da dinamik bir görünümü beraberinde getiriyor. Minimize edilen ek yerleri ve kapı arası boşluklar kalite algısını daha da arttırırken, boyutuyla çamurlukları tamamen dolduran tekerlekler kadar, eğimli tavan çizgisi de sportif ve dinamik görünümü destekliyor.

Peugeot i-Cockpit® tarafından domine edilen kabin
Her bir ayrıntısı büyük bir özenle işlenen kaliteli kokpiti, en güncel Peugeot i-Cockpit nesli domine ediyor. İlk olarak 2012 yılında Peugeot 208 ile yollara çıkan i-Cockpit yıllar boyunca pazara sunulan her yeni modelle daha da gelişti. Peugeot 2008 SUV’dan Peugeot 308’e ve Peugeot ürün gamının en yeni SUV modelleri 3008 ve 5008’e kadar üç farklı Peugeot i-Cockpit® nesli markanın ürün gamında hayat buldu.

Üste seviyede konfor ve birinci sınıf kalite
Yeni Peugeot 508, sahip olduğu niteliklerle seyahat konforuna tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Kullanılan malzeme kalitesi ve detaylara gösterilen özen, sürücü ve beraberindeki yolcuların rahat ve konforlu bir ortamda seyahat etmesini sağlıyor. Sürücü koltuğu ve Allure donanım seviyesinden itibaren ön yolcu koltuğu ergonomisi, kapsamlı pozisyon ayarı ve bel desteğiyle AGR (Aktion für Gesunder Rücken) etiketine sahip. Bu özellik Active donanım seviyesinde opsiyonel sunuluyor. Ayrıca sekiz yönlü ve iki adet hafıza fonksiyonuna sahip elektrikli koltuklar, beş farklı masaj programına sahip sekiz keseli masaj koltukları da sunuluyor.

Yüksel verimlilik seviyesine sahip motorlar

Araç gövdesinde uygulanan etkin NVH (Noice, Vibration and Harshness) çözümleri, boyut optimizasyonu, ağırlık düşürmeye yönelik önlemler ve sürtünme katsayısını düşüren aerodinamik çözümler, CO2 emisyon salınımını şimdiye kadar elde en düşük seviyelere düşürüyor. Yeni Peugeot 508, yeni nesil Euro 6.c normuna uyumlu PureTech ve Blue HDi motorlar (gelişmiş SCR teknolojisi) sayesinde sınıfının en iyi CO2 emisyon salınım değerlerine imza atıyor. 1.6 litre PureTech motordan geliştirilen; PureTech 180 S&S EAT8 ve PureTech 225 S&S EAT8 olmak üzere iki yeni benzinli motor sunuluyor. Dizel cephesinde ise 1.5L ve 2.0L BlueHDi motorlardan geliştirilen; BlueHDi 130 S&S 6 ileri manuel, BlueHDi 130 S&S EAT8, BlueHDi 160 S&S EAT8 ve BlueHDi 180 S&S EAT8 olmak üzere dört farklı alternatif bulunuyor. Yeni Peugeot 508’in üretimi Mulhouse tesislerinde gerçekleşirken, motor ve aktarma organlarıTrémery ve Douvrin tesislerinde üretilecek. Bu nedenle Yeni Peugeot 508, Fransa'da üretildiğini teyit etmek için "Origine France Garantisi" sertifikası ile lanse edilecek. 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi gerçekleşecek olan Yeni Peugeot 508 Eylül ayından itibaren global pazarlarda satışa sunulacak.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS