PSA ve FCA imzaları attı

PSA ve FCA imzaları attı

Peugeot, Citroen,Opel, DS markalarının sahibi PSA ve İtalyan Fiat Chrysler Automobiles (FCA) yaklaşık 47 milyar dolar değerindeki birleşme anlaşmasını imzaladı.

İmzalanan anlaşmayla, PSA ve FCA'in eşit olarak sahip olacağı yeni şirket hacimsel olarak dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi olacak. Gelir olarak ise en büyük üçüncü şirket unvanını kazanacak. Birleşme ile ile yeni çağın sürdürülebilir hareketlilikte sunduğu fırsatların yönetim, kabiliyet, kaynak ve ölçüm açısından başarılı bir şekilde uygulanacağı bir sektör lideri oluşturulması hedefleniyor.Daha önce, yeni yapılanma kapsamında birleşmenin, iki tarafın yüzde 50'şer paya sahip olacağı Hollanda merkezli bir şirket çatısı altında gerçekleşeceği ve bu yeni şirketin liderliğini PSA CEO'su Carlos Tavares'in ilk 5 yıl boyunca üstleneceği açıklanmıştı. Yönetim Kurulu ise 11 kişiden oluşacak.Maliyet düşüşü öngörülüyor


Birleşme ile ilk etapta 4 milyar dolarlık bir maliyet düşüşü öngörülüyor. Teknoloji paylaşımı ve ortak platform üretimi ile yıllık enerji harcamalarını yüzde 40 düşmesi planlanıyor. Jeep, Dodge, Ram, Chrysler, Alfa Romeo, Maserati and Opel markaları geçen yıl 8.7 milyon adet araç sattı.Ancak markaların üretim kapasitesi ise 14 milyon adet civarında bulunuyor. Gelecek aylarda birleşen markaların yeni bir isme sahip olacağı belirtiliyor. Birleşmenin 12-15 ayda tamamlanması öngörülürken PSA hissedarlarından Çin’li Dongfeng’in evlilik sonrası gruptaki payının yüzde 4.5’lerde oluşması bekleniyor.


Yeni stratejiler devreye girecek


İki grubun birleşmesi PSA’ya uzun dönemde Kuzey Amerika pazarına girmesi avantajını sağlarken FCA’ya ise düşük emisyonlu teknolojiye ulaşma şansını tanıyacak. Uzmanlara göre, Avrupa'daki ekonomik durgunluktan etkilenen PSA, Fiat Chrysler ortaklığıyla Chrysler, Jeep, Dodge ve Ram markaları sayesinde Amerikan pazarında daha etkili olabilecek. AB'de faaliyet gösteren şirketlerin bulundukları sektörlerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını inceleme yetkisine sahip olan AB Komisyonu söz konusu birleşmeyi onaylaması gerekiyor. PSA Grubu’nun Türkiye’de otomotiv üretimi bulunmuyor. Bursa’daki Tofaş fabrikası ise FCA’nın önemli üretim merkezlerinden biri konumunda. Birleşme sonrasında halen 2 vardıya çalışan Bursa’daki fabrikaya yeni görevler verilebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS