Skoda'nın model atağı başlıyor

Skoda'nın model atağı başlıyor

Skoda'nın model atağı başlıyor. Amiral gemisi Superb’i yenileyen marka 2020’de Türkiye’ye yeni Octavia, Scala ve Kamiq’i de getirecek.

Türkiye’deki 5 yıllık planlarını açıklayan Skoda Türkiye distribütörü Yüceauto Genel Müdürü Zafer Başar “Gelecek yıl pazara sunacağımız yeni modellerimiz Scala, Kamiq ile otomotiv pazarında segment olarak payımızı yüzde 92’ye çıkartacağız. Bu da bizim en geniş seçenek sunan ilk 5 marka içerisine sokacak. Teşkilat olarak, marka değeri olarak ve ürün gamı olarak büyüyeceğiz. Bunun yaratacağı sinerji ile önümüzdeki 5 yıllı kapsayan planımızda yüzde 7 pazar payı ve en çok satan ilk 5 marka arasında yer almayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Yerli avantajını kullanacak

Skoda 2020’nin ilk yarısında küçük SUV Kamiq ve HB Scala’yı Türkiye’de pazara sunacak. 2020’nin ikinci yarısında ise tamamen yenilenen Octavia showroomlara inecek. Manisa’da kurulması planlanan Volkswagen AG fabrikasında bir sonraki nesil Superb’in üretimi planlanıyor. Böylece muhtemelen yerli Superb 2022’de devreye girmiş olacak. Bu atakla birlikte marka Türkiye’de binekte ilk 5 marka içine girmeyi planlıyor. Yetkili bayii atağına da geçen Skoda markası İstanbul, Van, Antalya, Mardin,Bursa Aydın, Ankara gibi illerde yeni bayilikler de açacak.

Yeni Superb 170 bin TL’den geldi

Diğer yandan markanın amiral gemisi Superb, tasarım ve teknolojik olarak yenilenerek sınıfındaki referans noktası iddiasını daha da güçlendirdi. Türkiye’de 170.300 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan yeni Superb’in üst donanımlı 403 bin TL’ye kadar çıkıyor. Başar, Superb hakkında şunları kaydetti:

“2003 yılından bu yana Türkiye’de satışa sunulan Superb modelimiz, kısa zamanda ailelerin yanı sıra kamu ve filo pazarında da kendini kabul ettirdi. Her geçen yıl da konumunu güçlendirmeyi başardı. “Superb için 2019 yılı hedefimiz 4 bin 100 adetti. İlk 9 ayda 2 bin 100 adet satış gerçekleştirdik. Yeni Superb’in getireceği motivasyon ile yıl sonuna kadar 2 bin adetlik daha satışa imza atıp, hedefimize ulaşacağımıza düşünüyoruz. Skoda olarak 2019 yılı hedefimiz ise, 13 bin 500 adetlik satış ile yüzde 4’e yakın pazar payına ulaşmak. İlk 9 ayda toplamda 8107 adetlik satış elde ettik.”

2019 Türkiye binek otomobil pazarının 350-400 bin seviyesinde yılı kapatmasını öngördüklerini açıklayan Başar 2020’de 500 binlik pazarda 20 bin adet üstünde Skoda satışı öngördüklerini ifade etti.Yenilenen Superb daha sofistike

Skoda, Superb’in tasarımına da farklılık getirerek, özellikle ön bölümü dikkatli bir şekilde güncelledi. Yeniden tasarlanan ön tamponla birlikte aracın uzunluğu artırıldı. 625 litrelik bagaj kapasitesine sahip olan Superb Sedan bir kez daha sınıfındaki geniş bagaj hacmini ve yaşam alanını sunuyor. Araç, Türkiye’de üç motor seçeneği ile sunuluyor. Benzinli motor seçeneği olarak 150 HP güç üreten 1.5 TSI tercih edilebiliyor. Bu motor manuel veya 7 ileri DSG şanzımanla eşleştirilebiliyor. Superb’in dizel motor seçenekleri arasında ise 120 HP’lik 1.6 TDI ve 190 HP’lik 2.0 TDI üniteler yer alıyor. Her iki motor seçeneği de 7 ileri çift kavramalı DSG otomatik şanzımanla sunulurken, 2.0 litre TDI motorda 4x4 sürüş özelliği bulunuyor.
Güvenlik ve asistan teknolojileri

Yenilenen Superb’de ileri seviye güvenlik ve asistan teknolojileriyle birlikte Skoda’da ilk kez kullanılan güvenlik özellikleri de sunuluyor. Öngörülü Hız Sabitleyici sistemin son versiyonu, camda yer alan kameradaki görüntünün anı sıra navigasyon sistemini de kullanarak hız sınırlamalarını önceden belirleyerek otomatik olarak aracın hızını ayarlıyor. Bu yeni hız sabitleyici sistemi, 210 km/s kadar olan hızlardan araç durana kadar olan hızlar arasında çalışabiliyor. Yeni Acil Durum Asistanı ise çoklu şeride sahip yollarda acil durumda aracı otomatik olarak güvenli bir şekilde yol kenarına alabiliyor. Skoda Superb’de aynı zamanda Yaya Koruma özelliğine sahip Ön Asistan da yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS