Sömestr yolculuğu öncesi bunlara dikkat!

Sömestr yolculuğu öncesi bunlara dikkat!

Uzmanlar sömestr tatiliyle birlikte sevdikleriyle güvenli bir yolculuğa çıkmayı planlayanlar için önemli tavsiyelerde buluyor.

Uzmanlar uzun yola çıkmadan önce lastik kontrolünün mutlaka yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Kış aylarında yaz lastiklerinin yol tutuşu yaz aylarına göre daha düşük olduğu için sürücülerin karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyretmesi gerekiyor. Kış lastikleri zorlu hava koşullarında zemine daha iyi tutundukları için yaz lastiklerine göre durma mesafesini de yarı yarıya düşürüyor.


Marka ve desen aynı olmalı


Otomobilinizi donatacağınız kış lastiklerinin aynı marka ve desen olmasına özen göstermek gerekiyor. Güvenliğiniz için, araç üreticinizin tavsiye ettiği ebatları tercih etmek şart. -Arıza durumunda, otoyol kenarlarındaki ‘Acil Durak’ alanlarına gitmek gerekiyor ve mümkün olduğunca sağa park ederek dörtlü flaşörlerinizi yakmanız yararlı.Takip mesafesi önemli


Akü kontrolünün yapılması ve radyatördeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanılmasının altını çizen uzmanlar sürücülere şunları tavsiye etmekte:


"Silecek suyunuzun cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyan alkol içermeyen bir silecek sıvısı olmasına özen gösterin.Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyretmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat edin.Yola çıkmadan önce çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirildiğinden emin olun ve güvenli şekilde bağlandığını kontrol edin.


Yedek lastiklerinizi de kontrol edin. Seyahatinizde güvenli bir sürüş için, araç lastiklerinizin kontrol edilmesi şart. Bu sebeple yola çıkmadan önce yedek lastikleriniz de dâhil olmak üzere, tüm lastiklerinizi kontrol ettiğinizden emin olun. Lastiklerinizde sürüş performansınızı etkileyecek kesik, çatlak ve dengesiz aşınma gibi deformasyonların olup olmadığını kontrol edin. Aşınma belirtilerini gözle ve elle kontrol etmenizin yanı sıra, diş ölçer yardımıyla da lastiğin farklı noktalarının diş derinliğini gözden geçirin."


1.6 mm altında olmamalı


Lastik aşınmasının yasal sınırı 1.6 mm seviyesinde. Şayet lastikler bu sınırı aşmışsa hemen değiştirmek gerikiyor. Alacağınız hiçbir önlem, sizin sürüş boyunca dikkatinizden değerli olamaz. Bu sebeple, karşılaşacağınız riskleri önceden görmek amacıyla mümkün olduğunca ileriye bakmak ve sabit hızda devam etmek önem arz ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS