Ticari araca talep büyüyor 

Ticari araca talep büyüyor 

Ticari araca talep büyüyor 

Pandemi nedeniyle artan online ticaret kargo taşımacılığını büyütürken maliyetlerin artmasıyla hem binek hem ticari kullanılabilen araçlara yönelim başladı 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye toplam araç satışları 2022 ilk iki aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre %14,1 azalarak 87.7 bin adet oldu. Hafif ticari araç pazarı ise sadece %4,5 azalarak 21.1 binler seviyesinde tamamlandı. Hafif ticaride son 10 yıllık ortalamalara bakıldığında iki ayda pazar büyüklüğünün 10 yıl ortalamasının %12 üstünde olduğu görülüyor. Bunun önemli nedenleri arasında i otomobil bulunurluğunun azalması ile hafif ticariye geçiş, BDDK’nın yeni kredi kararları ve kiralama olanaklarının hayata geçmesi olarak sıralanıyor. 

Hafif ticaride 175 binler öngörüsü 

Birçok hafif ticari araç markasının son 2 yıldır üretim sorunları nedeniyle talebe yanıt veremediğini söyleyen Tolga Senyücel özellikle filo taleplerine yanıt verilemeyen bir sürecin yaşandığını söyledi. Senyücel şöyle devam etti: “Tedarik sıkıntılarının bu yıl da devam edeceğini öngörmekle birlikte geçen yıllarda karşılanamayan filo taleplerine daha olumlu yanıtlar verebilecek. Bu sayede toplam hafif ticari araç pazarının geçen yılki 175 bin adetler seviyelerde kapanacağını tahmin ediyoruz.

Pandemi nedeniyle artan online ticaretin kargo taşımacılığını büyüttüğünü, aynı zamanda KOBİ ve küçük esnaf sayısının yüksek olduğu ülkemizde son dönemlerde artan araç kullanım maliyetleri nedeniyle tüketicilerin hem ticari hem de bireysel kullanıma uygun hafif ticari araçlara yöneldiğini gözlemliyoruz.” Yeni Caddy’nin de içinde bulunduğu segmentin en hızlı büyüdüğünü kaydeden Senyücel,”2021’de bu segment toplam pazar içinde %38,6 idi. Bu yıl %39,1 seviyesine kadar yükseldi” dedi.

Ağır ticari baharı beklemede

Türkiye’de 16 ton üstü ağır ticari araç satışları geçen yılı %63 artışla 26.6 bin adet oldu. Böylece 2019’dan bu yana yükseliş devam etti. Bu yıl pazarın 30 bin adetlere gittiğini kaydeden Serhan Turfan 2022 ilk 2 ayında satışların %15 civarında düşüşle başladığını belirtti.Turfan şöyle devam etti:

“Ocak-Şubat yılın en düşük hacimli ayları olduğundan dolayı, genel pazarın trendini anlayabilmek için bahar aylarını görmemiz gerekiyor.Özellikle tedarik zincirindeki problemlerin devam ettiği ve bulunurluğun oldukça düşük olduğu 2 ay yaşadık. Bu nedenle yılın kalan aylarında pazarın ivmelenerek geçen senenin üzerinde rakamlara ulaşılabileceğini tahmin ediyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlk 2 ayda çekici segmenti tüm satışların %75’i ile en yüksek pazar payını aldı.Ayrıca 2016-19 yıllarında alınan çekicilerin eskiyerek pazarda değişim yapıldığını gözlemliyoruz. Biz de pazar payımızı %33,4 yükselttik.

Sürdürülebilirlik öne çıkıyor 

Öte yandan markalar araçlarının “sıfır emisyona” ulaşması için çalışmaları hızlandırdı. Kıvanç Kızılkaya sektörde sürdürülebilir geleceği sağlamak ve müşterilere katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Markanın insan hayatına verdiği değerle tanındığını vurgulayan Kızılkaya hem iklim hem doğal kaynaklar hem de insanlık için sürdürülebilir teknolojiler geliştirmeye odaklandıklarını belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Volvo’nun 70’li yıllardan bugüne, kamyon emisyonunu yüzde 90 oranında azaltmayı başardığını kaydeden Kızılkaya ,” Yakıt tüketiminde ve karbondioksit emisyonlarında sağladığımız düşüş de yüzde 40 oranında.Gelecek için belirlediğimiz ana hedef ise sıfır emisyon dedi.