Ticaride umutlar 2020'ye kaldı

Ticaride umutlar 2020'ye kaldı

16 ton ve üzeri ağır ticari araç pazarı 4 yıldır üst üste daralıyor. Hafif ticarilerde de küçülme sürerken otomotivciler umutları 2020’ye erteledi .

Ağır ticari araç pazarında ilk 10 ayda yüzde 49 daralma yaşandı. Toplam 5120 adetlik satış yapılırken, bunun 2234 adedi çekici 2886 adedi ise kamyon oldu. TAİD (Ağır Ticari Araçlar Derneği) Başkanı İlhami Eksin 2019’un yaklaşık 6 bin 200 adet satışla tamamlanmasını öngördüklerini belirterek ,”Bu adet, önceki yıla göre yüzde 49 daha düşük. Bu daralma 4 yıldır üst üste sürüyor”dedi.

Lojistik ve inşaatçılar

Ağır ticari araçların bir yatırım ürünü olduğu için iş potansiyeli görüldükçe talebin arttığını vurgulayan Eksin şunları kaydetti:

“Potansiyel görülmedikçe talep düşüyor.İnşaat sektöründe mega projelerin tamamlanması iç pazara yansırken, ithalatın daralması uluslararası çalışan büyük lojistik firmalarımızı da etkiliyor. Ancak 2020 yılı makroekonomik dengelerin oturması ile birlikte toparlanmanın başlayacağı yıl olabilir. İstatistiklere baktığımızda yaklaşık 55 bin adetlik bir pazarın ötelendiği görülüyor. Ekonomideki belirsizlikler ortadan kalktıkça ötelenen taleplerin 2020 yılında devreye girebileceğini öngörüyoruz.”

Sektör teşvik bekliyor

Türkiye ihracatının büyüme trendi içinde olduğunu belirten Eksin “İhracat arttıkça nakliye firmalarımızın Avrupa’ya olan taşımaları arttı. Ancak iç talepteki daralma nedeniyle bu tırlar dönüşte yük bulma sıkıntısı yaşıyor. Sektör olarak biz de teşvik bekliyoruz. Sağlanacak çeşitli teşviklerle ötelenmiş talebin pazara kazandırılması sayesinde ağır ticari araç pazarında 2020 yılında yükseliş görebiliriz” diye konuştu. Ticari araç grubunda 2019 ilk 10 ayda üretim de yüzde 10 daraldı. İmalat ağır ticarilerde yüzde 20, hafif ticarilerde yüzde 9 oranında azaldı.

Hafif ticari ve pick-up’lar

İlk 10 ayda hafif ticari araç pazarı da yüzde 41,6 azalarak 61.7 bin adet oldu. 2 yıl önce 20 bin adetleri aşan pick-up pazarının ise yükselen MTV nedeniyle bu yıl 6 binlerde kalması bekleniyor. Son iki ayda araç bulunurluğunun azalmasıyla hafif ticari satışlarının 80 binlerde bitmesi tahmin edilmekte. Hafif ticari pazarının ertelenen talebin devreye girmesiyle 2020’de yüzde 10 civarında büyümesi beklenirken pick-up satışlarının da 7 binlere çıkması öngörülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS