Tofaş 'yerli crossover'ı pazara sunuyor

Tofaş 'yerli crossover'ı pazara sunuyor

Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla 2015’te üretime geçirdiği Egea model ailesi, 225 milyon dolarlık yatırımla yenilendi. Ürün gamına yeni bir crossover eklendi. Avrupa pazarlarında Tipo ismiyle satışa sunulan Egea model ailesi yenilendi.

Yeni Fiat Egea model ailesine çevre dostu motorlar da eklenecek. Egea model ailesi kapsamlı bir şekilde yenilenirken, aileye katılan “Cross”vesiyonu ile yerli crossover da 2021 başında pazara sürülmüş olacak.

İç ve dışta yenilikler

Egea Ailesi’nde ilk olarak yeniden yorumlanan ön ızgara dikkat çekiyor. Izgarada 500 modelinden sonra ilk ez yeni logo kullanılıyor. Farlar yeniden tasarlanırken, tüm gövde seçeneklerinde, hem ön hem de arkada kullanılan LED teknolojisi otomobile modern bir görünüm kazandırmış. Elmas kesimli yeni 16 ve 17 inç alaşım jantlar kullanılırken konsolda ekran büyümüş ve krom detaylar çoğalmış durumda. 

Dördüncü gövde “Egea Cross”

Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) önemli stratejik üretim merkezinden biri olan ve WCM - World Class Manufacturing (Dünya Klasında Üretim) programı kapsamındaki denetimlerde Altın seviyeye ulaşan Tofaş Fabrikası’nda üretilen Fiat Egea ailesinin yeni üyesi Egea Cross tamamen yeni bir hedef kitleye yönelik bir crossover, Egea Cross, farların altına kadar uzanan yeni ızgara tasarımı ile bir crossover modelde olması gerektiği gibi çok daha geniş görünüyor. Yeni süspansiyonun yapısı, yeni jant ve lastik ölçüleriyle Egea Cross’un yerden yüksekliği, diğer gövde seçeneklerine göre 4 cm artıyor. Fiat Egea Cross, güçlü görünümünü perçinleyen daha büyük lastiklerle donatılmış.

Aracın gövde mimarisi daha yüksek bir sürüş pozisyonu sunuyor ve otomobile inme ve binmeyi kolaylaştırıyor. Araç, “crossover” detaylarının da etkisiyle Hatchback’ten 7 cm daha yüksek olmasıyla öne çıkıyor.

Yeni motor geliyor

Yeni Egea, 2021 yılında yollara baştan aşağı yenilenen motor ailesiyle çıkacak. İlk olarak yeni 100 HP gücünde 1.0 litrelik GSE T3 motorla donatılacak. Yeni üç silindirli motor mevcut 1.4 litrelik motordan farklı olarak 1500 d/d’den itibaren 190 Nm gibi yüksek bir torku kullanıma sunuyor. FireFly Turbo motor ailesinin bir parçası olan 1.0 GSE T3, düşük tüketim ve emisyon değerlerini üstün performansla birleştiriyor. Motorun CO2 emisyonu 121 gr/km (WLTP normuna göre) değerine kadar düşüyor. Euro 6D final uyumlu Multijet dizel motorlar, 1.3 litre 95 HP ve 1.6 litre 130 HP (daha önce 120 HP) olmak üzere iki farklı güç seçeneği sunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS