Tofaş'tan Ar-Ge'ye 1.6 milyar euroluk yatırım

Tofaş'tan Ar-Ge'ye 1.6 milyar euroluk yatırım

Tofaş’ın Ar-Ge Merkezi, kuruluşunun ardından çeyrek asrı geride bıraktı.

Tofaş Ar-Ge’nin bugün Türkiye’nin öncü Ar-Ge merkezleri arasında yer aldığını vurgulayan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Türkiye otomotiv sanayisinin gelişimine ve ihracat hamlesine katkı sağlayan çok sayıda modelimizde Tofaş Ar-Ge merkezimizin imzası bulunuyor. Sürdürülebilir rekabetçiliğin itici güçlerinin başında Ar-Ge ve yenileşimin yer aldığına inanıyoruz. Son 15 yılda Ar-Ge harcamalarımız 1,6 milyar Euro oldu. Nice başarılı çalışmayı hayata geçirmeye ve ülke ekonomisine değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

İtalya dışında tek

Tofaş Ar-Ge aynı zamanda Fiat Chrysler Automobiles’in (FCA) Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde hizmet veren İtalya dışındaki tek Ar Ge merkezi olmasıyla da öne çıkıyor. Ülkemiz otomotiv sanayisinin gelişimine önemli katkı sağlayan Tofaş Ar-Ge, stratejik hedefleri doğrultusunda ürün geliştirme ve üretim teknolojileri alanında yetkinlik kazanımını, araştırma projeleriyle de destekliyor. Tofaş Ar-Ge, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği destekli olarak yürütülen pek çok araştırma projesinde, FCA Araştırma Merkezi ve yabancı tasarım merkezlerinin yanı sıra, çeşitli üniversitelerle de işbirliği geliştiriyor. Ürün mühendisliği kapsamında bir aracı tümüyle tasarlamak için gerekli yetkinliklere sahip olan merkez, Tofaş’ın dünya pazarlarına sunduğu ürünlerin geliştirme süreçlerinde önemli bir rol üstleniyor.

Dünya pazarları için araç geliştiriyor

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Tofaş Ar-Ge, 1994 yılında üretimdeki modellere problem çözme desteği verme ve ürün projelerini devreye alma amacıyla kuruldu. İlerleyen zamanda yetkinliklerini geliştirerek üründe değişiklik yapma, ürün tasarımı ve ürün geliştirme aşamasında prototipleme çalışmalarıyla yetkinliğini ilerletti. Tofaş Ar-Ge’nin kurulmasını takip eden yıllar, aynı zamanda Tempra modeliyle, Türkiye’nin ilk büyük ölçekli ihracat hamlesini gerçekleştirdiği dönem oldu. Bu dönemdeki çalışmalar, Türk otomotiv sanayiinin Avrupa pazarlarına yönelik üretim yetkinliğinin ispatı olurken, bir yandan da ülkemizin otomotivde üretim üssü haline gelmesinde önemli bir rol oynadı. Tofaş Ar- Ge’nin ürün geliştirme sürecinde rol aldığı Doblo ve Fiorino modelleri kendi segmentlerinin yaratıcısı oldular ve küresel ölçekte başarılarını ispat ederek, Van of The Year ‘Avrupa’da Yılın Ticari Aracı’ ödülü dâhil olmak üzere pek çok ödüle layık görüldüler.” diye konuştu.

700 kişi çalışıyor

Tofaş Ar-Ge’nin faaliyetlerini, 18 bin metrekarelik laboratuvar ve ofis alanında sürdürdüğüne değinen Cengiz Eroldu, “Tofaş Ar-Ge’de bugün yaklaşık 700 kişi çalışıyor. Son 10 yıldır yıllık ciromuzun yaklaşık yüzde 3’ünü Ar-Ge harcamalarına ayırıyoruz. Tofaş bu dönem zarfında birçok kez Avrupa’da en çok Ar-Ge harcaması yapan ilk 1000 şirket arasında yer aldı. Tofaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından iki kez ülkemizin ‘Otomotiv Sektöründe En Başarılı Ar-Ge Merkezi’ seçildi."dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS