Türkiye FIA GT'de birinci oldu

Türkiye FIA GT'de birinci oldu

Türkiye, Bahreyn’de Cumartesi gecesi ışıklar altında geçen bir saatlik finalin ardından ilk kez düzenlenen FIA GT Uluslar Kupası şampiyonu oldu.

Salih Yoluç ve Ayhancan Güven’in kullandığı Mercedes-AMG GT3, kazanan otomobil olmanın yanı sıra iki sıralama yarışında da birincilik ve üçüncülükle önde yer aldı.Ana yarış, baştan sona hareketli geçerken, ilk turdaki bir kazanın ardından güvenlik aracı uzun süre pistte kaldı. Güvenlik aracı çıktıktan sonra Türkiye, Ferrari ile yarışan İngiltere’yi geçerek birinciliği kazandı. Danimarka ise yine bir Ferrari ile üçüncülüğü aldı.Toplam 18 ülkenin temsil edildiği yarıştaki yedi farklı otomobil markasının tamamında Pirelli P Zero DHD2 lastikleri kullanıldı. Bu lastik hamurunu ana yarışın temel özelliklerinden biri olarak gündüz daha sıcak havada, gece ise düşen pist sıcaklıklarında yönetebilmek ciddi bir zorluk getirdi.

Stratejiyi belirlemek en önemli unsurlardan biriydi Her takıma hafta sonu için toplam beş set DHD2 lastik tedarik edilirken bu lastiklerin iki serbest antrenman turu, bir sıralama turu, iki sıralama yarışı ve ana yarışa yetmesi gerekiyordu. Bu lastikleri yönetmek, yarış hafta sonunun kritik unsurlarından biriydi. Ana yarışın yarısında sürücü değişikliği zorunlu olmakla birlikte lastik değiştirme konusunda böyle bir gereklilik yoktu. Sonuç olarak, tüm takımlar yarışı tek lastik setiyle tamamladılar ve yeni bir seti çoğunlukla Cumartesi akşamki yarışa ayırdılar.

Bahreyn'deki yarış koşulları, çoğunlukla granit ve oldukça aşındırıcı olan pist yüzeyi ve gündüz sıcak, akşamları daha serin olan hava ile değişen rüzgarlar nedeniyle zorlayıcıydı. Lastik değişiminin olmaması da beraberinde kendi zorluğunu getirdi zira ikinci bölümde direksiyona geçen pilotların kısmen aşınmış lastiklere hızla alışmaları ve damalı bayrağa kadar lastiklerin tutarlılığını nasıl maksimize edeceklerini çözmeleri gerekiyordu. GT3 takımları her ne kadar Blancpain serisinden dolayı DHD2 lastikler konusunda geniş deneyime sahip olsa da bu özel sezon sonu yarışta otomobillerle de yeni tanışan pek çok pilotun alışık olmadığı lastiklerdi.

“Pirelli Hız Şampiyonu” bu kez Belçika oldu Pirelli, bir süre önce Makau’da düzenlenen FIA GT Dünya Kupası’nda yaptığı gibi bir kez daha sıralamalarda başarılı olanlara çeşitli ödüller verdi. Pirelli’nin Hız Şampiyonu kupasının sahibi, Mike Den Tandt ve Charles Weerts tarafından kullanılan Audi R8 ile Belçika oldu. Ancak hafta sonu boyunca hız yapan otomobil maalesef ilk turdaki bir kaza sonucu yarış dışı kaldı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS