“Ulaşılabilir” Egea’yı “yarışılabilir” yaptı

“Ulaşılabilir” Egea’yı “yarışılabilir” yaptı

Fiat Motor Sporları’nın 2017’de başlattığı “Egea Seni Piste Çağırıyor” etkinliğine 26 ilde yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Tofaş’ın Bursa’da ürettiği Fiat Egea “İyi bir otomobil aynı zamanda ulaşılabilir olmalı’ temasıyla pazara sürülmüştü. Kısa zamanda fiyat ve ekonomi dengesiyle Türkiye’nin en çok satılan otomobili olan Egea , motor sporlarında da “ulaşılabilir” dengesini yaratmayı hedefliyor. Tofaş çatısı altındaki 1972’de çalışmaya başlayan Fiat Motor Sporları 2017’de start verdiği sürüş etkinliği “Egea Seni Piste Çağırıyor” ve ana sponsoru olduğu “TOSFED Yıldızını Arıyor” aktiviteleri ile binlerce kişiye motor sporlarının kapısını araladı.

180 beygirlik Egea Sedan

Etkinliklerde Tofaş Fabrikası’nda pist kullanımına özel üretilen Egea Sedan yer alıyor. Otomobilde 1.6 lt turbo motorun gücü 180 HP'ye çıkarılırken, oranları kısaltılmış. 6 ileri vites kutusu, 17 inç boyutunda Speedline alüminyum alaşım jantlar, geliştirilmiş fren sistemi ve ayarlanabilir süspansiyon sistemi de araçta mevcut. Fiat Motor Sporları Takım Direktörü Koray Kafkas, “Egea Seni Piste Çağırıyor” etkinliği ile ile doğru ve güvenli otomobil kullanımının önemini vurguladıklarını belirterek şunları kaydetti:


“Müşterilerimizi motor sporları ile tanıştırmak, geliştirmiş olduğumuz bu otomobili her yaştan insana kullandırmak da bizi mutlu ediyor. ‘B’ tipi ehliyet sahibi kişiler bayilerimiz üzerinden kayıt yaptırarak etkinliğe katılabiliyor. Organizasyonun gerçekleştiği parkur içerisinde trafik kukaları ve bariyer vb. malzemelerle yarışma alanı ve sınırlarını belirliyoruz. “

Fiziksel engelliler de yarışabiliyor

Etkinliklerde Fiat’ın “Herkesin güvenli ve özgürce seyahat etme özgürlüğü olmalı” fikrinden yola çıktığını kaydeden Kafkas fiziksel engelli bireyler için özel olarak hazırlanan otomobilin de ilgi gördüğünü belirtti. Fiziksel engelliler için ikinci bir araç üretmeyi de plandadıklarını anlatan Kafkas bir eli ve ayağı olan herkesin bu deneyimi yaşayabileceğini belirtiyor. Dünyanın en uygun fiyatlı ralli otomobilleri ile koşulan Egea Gençler Kupası’nda da bu yıl da üçü TOSFED adına olmak üzere, 6 genç pilotun Tofaş Ar Ge’de geliştirilen otomobillerle zorlu parkurlarda profesyonelce yarıştığını vurgulayan Kafkas, “Projenin başından bu yana 1.200’ü aşkın genç, Fiat’ın 180 BG’lik sedanlarını deneyimledi. Bu sayede motor sporları dünyasına adım atma imkânı yakaladı” diye konuştu.

Egea sedan ve Hatchback ralli otomobili, tıpkı seri üretim versiyonlar gibi Tofaş Ar Ge’de geliştiriliyor. Aracın gövde üretimi, roll cage’in kaynak tasarımı ve uygulanması olmak üzere, Ar Ge mühendisleri ile birlikte seçilen diğer bütün komponentlerin inşası, nüansların ortaya çıkması ve ilgili ekipmanların montajı Tofaş’ta 25 kişilik ekip tarafından gerçekleştiriliyor.

Engelsiz hareket projesi

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç 2016’da “Herkesin güvenli ve özgürce seyahat etme özgürlüğü olmalı" mottosu ile “Fiat Engelsiz Hareket”i devreye aldıklarını hatırlattı. Engelli bireyler için ücretsiz araç aparatları ve montaj desteği de sunduklarını belirten Aytaç etkinliklerin artarak devam edeceğini açıkladı. “İyiye İşaret Platformu’nu Tofaş fabrikasındaki işitme engelli çalışanların hayatını kolaylaştırmak amacıyla başladıklarını hatırlatan Aytaç bu projeyi 8 ayda Türkiye geneline yaydıklarını de söyledi. Aytaç, “Platformumuzu devreye almadaki hedefimiz, ülkemiz genelindeki işitme engelli bireylerin Türkçeyi daha etkin kullanabilmelerinin yanında okuma-yazmalarını geliştirmeleri ve günlük hayatlarındaki iletişimde sıkıntı yaşamamaları” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS