Uzun menzil hayal değil

Uzun menzil hayal değil

Elektrikli otomobilde yeni dönem başlıyor

Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner tarafından yapılan açıklamaya göre; Bosch, elektrikli otomobiller için üretimi beş yıl gibi kısa bir süre içerisinde başlayacak olan yeni bir batarya teknolojisini görücüye çıkartıyor.


ABD'li teknoloji şirketi Seeo Inc.'in satın alınması bunu mümkün kılmaya yardımcı olacak. Batarya teknolojisi alanında kendi geliştirme çalışmalarına ek olarak Bosch, artık lityum bataryalara yönelik yenilikçi katı halli hücreler konusunda son derece önemli bir know-how'a ve ayrıca özel patentlere sahip.


Yeni katı halli hücrelerle Bosch, 2020 yılı itibarıyla enerji yoğunluğunu iki kattan fazla arttırma ve aynı zamanda maliyetleri çok daha fazla düşürme potansiyelini görüyor. Bugün 150 kilometrelik bir sürüş mesafesine sahip olan bir elektrikli otomobil, yeniden şarj olmaya gerek duymadan ve daha düşük bir maliyetle 300 kilometreden fazla seyahat edebilecek. Bugüne kadar elektromobilite ile ilgili 30 üretim projesi gerçekleştiren Bosch, 2025 yılı itibarıyla dünya genelinde üretilen tüm yeni otomobillerin yaklaşık yüzde 15'inin en azından bir hibrit güç aktarma mekanizmasına sahip olacağını öngörüyor. Bu öngörüye göre Avrupa'da, tüm yeni otomobillerin üçte birinden fazlası elektrikle çalışacak ve bunların büyük bir kısmı plug-in hibrit olacak. 


Bosch ilk numuneleri hazırladı


Otomobil üreticileri ve tedarikçileri, uzun yıllardır daha güçlü aküler yaratmaya çalışıyor. Bir elektrikli otomobilin bataryası, birbirine bağlı sayısız hücreden oluşuyor. Bir enerji depolama cihazının performansı, çeşitli yöntemlerle arttırılabiliyor. Örneğin, hücre kimyasında, pozitif ve negatif kutuplara (katot ve anot) sahip malzemeler önemli bir role sahip. Mevcut lityum iyon bataryalarda, enerji kapasitesinin sınırlı olmasının nedenlerinden bir tanesi, anodun yüksek seviyede grafit içermesi. Bosch, katı hal teknolojisini kullanarak, depolama kapasitesini önemli ölçüde arttıran saf lityumdan anot üretebiliyor. Buna ek olarak, yeni hücreler iyonik sıvı olmadan işlev görüyor ve bu yanıcı olmadıkları anlamına geliyor


Seeo Inc.'i satın alması sayesinde Bosch, artık dayanıklılık ve güvenliğin ilgi konusu olduğu otomotiv endüstrisinin yüksek standartlarını karşılama potansiyeline sahip ilk hücre numunelerini hazırlamış durumda...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS