Virüsleri etkisiz kılan teknoloji

Virüsleri etkisiz kılan teknoloji

Virüsleri etkisiz kılan teknoloji

Üreticiler otomobillerin boya ve iç-dış parçalarında yer alabilecek virüsleri etkisiz hale getiren bir teknoloji geliştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tohoku Üniversitesi Eczacılık Bilimleri Fakültesi iş birliği ile virüsleri etkisiz hale getiren bir teknoloji geliştirildi. Nissan markasının geliştirdiği bu yeni teknoloji teknik olarak, virüs yüzeyindeki proteinleri ve diğer maddeleri radikal katalizörler vasıtasıyla oksitliyor, böylece yapısı değişen virüsler parçalanarak etkisiz hale geliyor. Yeni teknoloji, otomotiv boyalarının yanı sıra araçların iç ve dış cephelerinde, fiber ve organik polimer malzemelerde yer alabilmesiyle aracın kullanıcıya ulaşan her bölümünde kullanılabiliyor. Nissan’ın otomotiv uzmanlığı ve Tohoku üniversitesinin eczacılık alanındaki bilgi birikiminin bir meyvesi olan teknoloji, özellikle klimalardaki kullanımı ile sağlık açısından önemli bir katma değer sunacak.

Diğer endüstriler kullanabilir

Bu yenilikçi teknolojinin, otomotiv endüstrisi dışında tüm iklimlendirme ekipmanlarında, hava temizleyicilerinin filtrelerinde, maskelerde ve tıbbi tekstil ürünlerinde antibakteriyel ve antiviral temel malzeme olarak kullanılmasının yanı sıra farklı sektörlerde geniş bir yelpazede kullanım potansiyeli bulunuyor.