Volvo "ağır kamyona"da elektrik verdi

Volvo "ağır kamyona"da elektrik verdi

Volvo "ağır kamyona"da elektrik verdi

Kentsel taşımacılık için geliştirdiği elektrikli kamyonların satışlarına yakın zamanda başlayan Volvo Trucks şimdi de ağır kamyonlar için elektrifikasyona geçti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı


İnşaat işleri ve bölgesel dağıtım için Avrupa’da iki elektrikli konsept kamyon geliştiren Volvo Trucks, ağır kamyon segmentinde elektrifikasyonun uygulanabilirliğini araştırıyor. Volvo Trucks Genel Müdürü Roger Alm, "Ağır hizmet tipi elektrikli kamyonlar için bölgesel taşımacılık ve inşaat açısından uzun vadede büyük potansiyel görüyoruz. Konsept kamyonlarımızla, pazardaki ve toplumdaki ilgi düzeyini değerlendirirken geleceğe yönelik farklı çözümler aramayı ve ortaya koymayı hedefliyoruz” dedi. Elektrikli kamyonlara olan talebi artırmak için şarj altyapısının hızla genişletilmesi gerektiğini kaydeden Alm ,”Daha küçük çevresel ve iklim ayak izine sahip yeni araçlar seçilerek, öncü işlevi gören nakliyeciler için daha güçlü finansal teşviklerin yaratılması gerekiyor” diye konuştu.Alternatif yakıtlı kamyonlar

Araştırmalara göre araçlarla yapılan taşımacılık 2050ye kadar yüzde 20 daha büyüyecek. Bu da çevreye yayılacak daha çok karbandioksit anlamına geliyor. Başta Volvo olmak üzere otomotivciler bu emisyonu düşürmek için alternatif yakıtlı araçlar üzerinde çalışmakta. Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric kamyonlarının her ikisi de tamamen elektrikli olarak üretildi. Bunların menzili 230 km civarında. Yaklaşık 2 yıl önce üretilen bu araçlar şehir ortamlarında yerel dağıtım ve çöp taşıma amacıyla tasarlanmış.Ayrıca ağır hizmet tipi uzun yol operasyonlarına yönelik Volvo FH ve ağır hizmet tipi bölgesel taşımacılığa yönelik Volvo FM, sıvılaştırılmış doğal gaz veya biyogazla da çalışabiliyor.. ıkıştırılmış doğal gaz veya biyogaza yönelik Volvo FE, yerel dağıtım ve çöp toplama amacıyla da kullanılabiliyor. Markanın 2025’te globalde satacağı kamyonların yüzde 80’inin Euro 6 normlarında olması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Elektrikli ağır vasıtalar

Volvo Trucks’ın tanıttığı elektrikli ağır konsept kamyonların test sürüşleri ise İsveç’in Göteborg kentinde yapıldı. Tamamen sessiz ve çevreci olan bu konsept elektrikli ağır kamyonlar 30 tondan fazla yük taşıyabiliyor. Menzil ise şu anda 150 km seviyelerinde. Volvo Trucks Çevre ve İnovasyon Direktörü Lars Mårtensson şunları kaydediyor:

“ "Avrupa'da bölgesel ürün taşımacılığı için yıllık ortalama 80.000 kilometre performansı gösteren çok sayıda kamyon var. Bu, elektrikli araçların bölgesel dağıtım alanında daha fazla kullanılması,fosilsizelektrik enerjisi olması koşuluyla, önemli iklim kazanımları elde edileceği anlamına geliyor" diye konuştu. Volvo Trucks, geliştirdiği elektrikli kamyonların pilot çalışmalarına Avrupa’da seçili müşterileriyle birlikte başlamayı planlıyor. İnşaat ve bölgesel dağıtım için geliştirilen elektrikli ağır hizmet tipi kamyonlara yönelik olarak başlanılacak pilot çalışmaların ilerleyen zamanda daha kapsamlı hale gelerek ticarileştirilmesi hedefleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mårtensson şunları kaydetmekte:

"Elektrifikasyon hızı bir dizi faktöre bağlı olacak. Bir yandan şarj altyapısının kapsamlı bir şekilde genişletilmesi gerekirken, diğer yandan bölgesel güç şebekelerinin uzun vadede yeterli transfer kapasitesi sunabilmesini sağlamak gerekiyor. Daha fazla nakliyeciyi elektrikli araçlara yatırım yapmaya ikna etmek için finansal teşvikler yapılmalı. Bunun yanı sıra taşıma hizmetlerinde müşterilere daha uzun süreli sözleşmeler sunulabilir ve sürdürülebilir taşımacılık için ödeme yapmaya daha çok istekli davranarak katkıda bulunulabilir. Birçok nakliye operatörü çok küçük marjlara sahip, dolayısıyla her yeni yatırımın kârlı olması gerekiyor"

Temsa İş Makineleri yakın takipte

Taşımacılık sektöründe elektrifikasyonunun artmasına paralel olarak, içten yanmalı motorların verimliliğinin sürekli gelişmesi önümüzdeki uzun yıllar boyunca uzun yol kamyon taşımacılığı için kilit bir rol oynamaya devam edecek. Volvo Trucks’ın Türkiye distribütörü Temsa İş Makinaları ile Türkiye pazarı da bu teknolojik dönüşüm sürecini yakından takip ediyor. Temsa yetkilileri, “Teknoloji ve inovasyona yaptığı yatırımlarla sektörde oyunun kurallarını değiştiren ve rekabeti yeniden tanımlayan Volvo Trucks’ın geniş ve inovatif ürün gamını müşterilerilemizle buluşturmaya devam edeceğiz. Sadece satış değil, çözüm odaklı hizmet şirketi olarak müşterilerine değer katmaya çalışıyoruz. Daralan pazara rağmen büyümemizi sürdürdük. 2019 Kasım sonu toplam pazar verilerine göre, pazar payımızı 3 kat artırarak yüzde 7’lere çıkardık” açıklamasını yaptılar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı