VW'den ilk istifa!

VW'den ilk istifa!

ABD'de emisyon hilesi kriz çıkardı

Volkswagen'in, geçtiğimiz günlerde ABD pazarındaki emisyon kurallarını aşabilmek için aldatmaca yaptığı ortaya çıkınca büyük bir kriz patlak verdi.


Markanın son yıllarda bu pazardaki gücünü arttırabilmek için yoğun bir çaba sarfettiği bilinirken, yeni nesil dizel motorlarla özellikle dizel pazarından önemli bir pay almak için çalışıyordu.


ABD Çevre Koruma Dairesi EPA tarafından yapılan ölçümlerde ortaya çıkan sonuçlar markanın ABD'de dizel motorlar konusunda çevre kirliliği açısında yasal limiti yüzde 10 ile yüzde 40 ihlal ettiği belirtildi.


Yaşanan gelişmeler üzerine Volkswagen ABD pazarındaki dizel araç satışlarını tamamen durdururken, 2009 ile 2015 yılları arasında satılan 482 bin Volkswagen ve Audi markalı aracın geri çağırılması isteniyor.


Ortaya çıkan kriz sadece ABD ile sınırlı kalmadı ve yankıları Almanya'ya ulaştı. Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, marka yöneticilerinden konuya açıklık getirmelerini isterken, Alman hükümeti Volkswagen'in Avrupa'daki emisyon değerlerini incelemeye alma kararı verdi.


Skandal ilk istifayı da beraberinde getirdi. Volkswagen CEO'su Martin Winternkorn görevinden istifa ettiğini açıkladı. Almanya Winternkorn'un ABD'li yetkililer ile işbirliği yapması konusunda ısrarcı.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS