Yatırımda gazlayan Brisa’nın ihracatı iç pazarın 1.5 katı olacak

Yatırımda gazlayan Brisa’nın ihracatı iç pazarın 1.5 katı olacak

Brisa 2017’de uluslararası satış adetlerini Türkiye satış adetlerinden 1,5 katı fazla olmasını hedefliyor. 2020 yılında ise ihracat hedefi 5 milyon adet.

Dünya lastik pazarı yenileme ve orijinal ekipman lastik satışlarına bakıldığında son 5 yılda yüzde 12 büyüdü. 2016 yılında ise büyüme yüzde 3 oranında oldu. Büyümenin yüksek oranda yenileme pazarından geldiğini söyleyen Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay 2017’de iç pazarın yüzde 3,5 büyüyeceğini ve bu büyümenin istikrarlı olarak 2020 yılına dek devam edeceğiniz öngördüklerini belirtti.Türkiye'de lastik sektörünün son beş yılda global lastik pazarının üzerinde bir performans göstererek yaklaşık yüzde 24 büyüdüğüne dikat çeken Gürçay ,” 2016 yılına kıyasla 2020 yılında da % 19’a varan bir büyüme elde edeceğini öngörüyoruz. 2016 yılında Türkiye yenileme lastik pazarı genel olarak bir daralma trendi içerisindeydi, artış gösteren tek segment ağır ticari araç lastikleri pazarı oldu. Türkiyeyenileme lastik pazarı bir önceki seneye göre bir daralma kaydetti ve yaklaşık 16 milyon adetle kapandı.Türkiye yenlime lastik pazarındaki toplam lastik ithalat oranı yaklaşık % 45.Pazardaki zorlu şartlara rağmen şirketimiz, hem binek lastikleri, hem hafif ticari araç lastikleri, segmentlerinde pazarın üzerinde performans sergileyerek pazar payı kazandı. Bugün tüketicilerin tercih ettiği her üç lastikten biri Brisa’ya ait.”

İRAN İÇİN LASTİK ÜRETECEK

Yurtdışında istikrarlı büyümeye devam ettiklerini belirten İran’da bir üreticiye orijinal ekipman lastik üretmek için görüşme yaptıklarını söyledi. 2018’de devreye girecek Aksaray’daki yeni fabrika ile 500’e yakın yeni personel de istihdam edecekleriniı ifade eden Gürçay şöyle devam etti:
“Yılın ilk 9 ayında adetsel olarak yurt dışı satışlarımız bir önceki yıla göre %12 arttı ve 121 milyon ABD Doları olarak gerçekleşti. İhracat kapsamında yıllık yaklaşık 150 milyon dolar gelirimiz var. Toplam ciromuzun %30’uve adetlerimizin yaklaşık % 40’ı ihracat.Binek ve hafif ticari araç uluslararası satış adetlerimiz 2016 yılı itibarıyla çift haneli büyüme performansını sürdürdü. 2017 yılında ise uluslararası satış adetlerimizin Türkiye satış adetlerimizden 1,5 kat fazla olmasını hedefliyoruz. 2020 yılında ise ihracatımızın yaklaşık 5 milyon adede ulaşmasını hedefliyoruz.Lassa İspanya satışları, Avrupa satışları içinde %8’lik bir paya sahip. 2017 yılında payının % 10’a çıkmasını hedefliyoruz.1,2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Brisa’nın kuruluşundan bu yana 1,2 milyar ABD Doları yatırım yaptığını kaydeden Gürçay, “Her yıl yaklaxık 50 milyon dolarlık yenilime yatırımı da yapıyoruz. Aksaray’da 300 milyon dolar yatırım ile yeni fabrikamızı inşa ediyoruz. 2018’de devreye alacağımız fabrikamız ile üretim kapasitemizi %30 artıracağız. İzmit fabrikamıza ek olarak binek ve hafif ticari araç segmentinde 4,2 milyon adet ek üretim kapasitemiz olacak” diye konuştu.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS