Volvo Cars’ın yeni Türkiye stratejisi

  1. Yazarlar
  2. Güncel
  3. Mehmet Ali Kantarcı

Volvo Cars ilk Türk Genel Müdürü ile birlikte önümüzdeki dönemde Türkiye’de yeni model, teknoloji ve satış sonrası ataklarıyla büyüyecek.

Volvo Car Türkiye’nin ilk Türk Genel Müdürü Sabri Sözen markanın global stratejisini Türkiye’ye adapte ederek yeni model ve satış sonrası ataklarıyla büyümeyi hedefliyor.  20 yıldır Volvo Car bünyesinde çalışmakta. Sözen markayı özellikle satış sonrası avantajlarıyla diğer premim markalar karşısında avantajlı hale getirmeyi planlıyor. Türkiye’de 27 olan satış noktasını sayısını önümüzdeki  günlerde Erzurum,Antalya ve Trabzon’da açılacak Volvo showroomlarıyla artıracak olan marka 2018’de yeni Volvo XC40 ile SUV rekabetindeki payını da artıracak. Volvo Türkiye bayileri yaklaşık 30 milyon TL harcayarak showroomlarını tamamen yenilediler. Önceki dönemlerde yurtdışından ithal edilen showroom ekipmanları artık mobilya hariç tamamen Türkiye’den temin edilebililiyor. Maliyetlerin düşmesi bayilerin yeni yatımına hızlı geçmesine neden olurken Avrupa’da değişimi ilk gerçekleştiren ülke Türkiye oldu.

10 BİNLERE ÇIKACAĞIZ 

Barcelona’da gerçekleşen yeni XC60 lansmanında sorularımızı yanıtlayan Sözen markanın vergi avantajlı dizel otomatik modellerinin minimuma inmesine rağmen  orta ve uzun dönemde Türkiye’nin yine 10 binli satış hedefleri ile buluşacağını söyledi. Kişi yerine “araca” özel sadakat programlarını devreye alacaklarını, bunların satışa da yansıyacağını kaydeden Sözen Volvo Benimle sisteminde yenilikler olacağını dile getirdi. Sözen şöyle devam etti:

“Yeni model tasarım yenilikleri kadar Volvo Benimle kapsamında satış sonrası müşteri memnuniyeti konusunda da atılımlar yapan markamız  yeni sadakat programı ile otomobil severlerle buluşacak. Tüm Volvo otomobil sahipleri/kullanıcılarına özel olarak tasarlanan ayrıcalıklarla, onlara hayatın her anını doya doya yaşatmayı hedefleyen Volvo Car Prime bir mobil uygulama olarak akıllı telefonlara indirilebilecek.Volvo kullanıcıları bütün bu ayrıcalıklara Volvo Car Prime uygulaması ile cep telefonlarından çok rahat bir şekilde ulaşılabilip  haberdar olacaklar. Volvo Car Prime uygulaması ile birlikte kullanıcılarımız sadece ilgi alanlarına, hayat tarzlarına, zevklerine uygun ayrıcalıklara değil, aynı zamanda Volvo’larına ve ihtiyaçlarına uygun servis ve satış noktalarında da ayrıcalıklara sahip olabilecek. Bu ayrıcalıklar arasında bakımlarda  %10, aşınma parçalarında %15 indirim, 1 yıl boyunca Volvo Car Asistans vasıtası ile yol yardımı ve çekici hizmeti, yeni araç alımlarında sadakat indirimleri gibi birçok farklı ayrıcalıklar yer alıyor. “

BU YIL 4200 SATACAK 

Sözen, otomotiv sektörünü de değerlendirdiği açıklamasında ise “Türkiye’de tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektörü de 2016 yılını çok kolay bitirmedi. Sektör olarak kolay geçmeyen bir yılda Volvo Car Turkey olarak yıl içinde sunulan iki modelimiz, XC90 ve S90 ile başarılı, hedeflerin yakalandığı bir yıl geçirdik. 2017 ise amiral gemisi modellerin yanı sıra kendi segmentinin en güçlüsü XC60 ile hedefleri büyüteceğimizi söyleyebiliriz. Yılı 2016 yılının üzerinde 4200 adet seviyesinde bitireceklerini de belirten Sözen, “sadece yeni modeller ile değil, haziran ayındalansmanına başlanacak yeni sadakat programımız Volvo Car Prime, neredeyse bütün yetkili satıcılarımızın müşterilerimize daha da kaliteli bir hizmet verebilmesini kolaylaştıran yeni yetkili satıcı showroomlarımız ve otomotiv değerler zincirinin bütün halkalarını tamamlamamızı sağlayacak yeni projelerimizin hayata geçmesi ile iyi  bir yıl geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

ALMANLAR KADAR SERT OTO YAPMIYORUZ

Markanın 2021’e kadar her yıl yeni bir modeli pazara süreceğini belirten Sözen 2018 ilk çeyreğinde yeni XC40’ın satışa çıkacağını belirtti. Volvo’nun dizel motorlar konusunda tamamen pazardan çıkmadığını da dile getiren Sözen 2019’da üçüncü jenerasyon dizel motorun piyasaya çıkarılacağını söyledi. Volvo’nun sürüş dinamiklerinin Alman markalarına göre daha yumuşak ve konforlu olduğunu söyleyen Sözen,”BizAlmanlar kadar sert otomobil yapmıyoruz Bu da tercihlerde bize avantaj getirecek” diye konuştu.  Volvo Cars’ın 2012’de ödüllü Drive-E motor ailesini pazara sunduğu zamandan bu yana yaşanan gelişmelerle  ön görüsünün doğru olduğunu gördüklerini söyleyen  Sözen, “Gelişmiş aşırı besleme teknolojilerimizle dört silindirli bir motordan altı silindirli bir motorun performansını elde edebiliyoruz. Üstelik daha büyük hacimli bir motorun sürüş zevkini sunmaya devam ederken, daha hafif yapısı ve daha düşük yakıt tüketimiyle verimliliği en iyi şekilde destekliyoruz. Hedefimiz, turbo ve süper şarj olmak üzere üstün aşırı besleme teknolojilerimizle birlikte benzersiz PowerPulse çözümümüzü de kullanarak benzersiz bir sürüş keyfi ve üstün çekiş gücü sunmak. Egzoz gazları dolmadan önce sıkıştırılmış havayı turboya dolduran PowerPulse, D5 dizel motorumuzda yüksek turbo tepkisi sağlıyor” dedi.

GELECEK ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERDE

Sözen elektrikli otomobiller hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Volvo olarak geleceğin elektrikli otomobiller olduğunu düşünüyor ve kaynaklarımızı sürdürülebilir mobilite tesis etmek için kullanıyoruz. 2025 yılına kadar yollarda 1 milyonun üzerinde elektrikli otomobile sahip olmayı taahhüt ediyoruz. Yeni modellerimizle birlikte Türkiye otomotiv pazarındaki etkinliğimizi arttıracağımız inancındayız. Her yıl yenilenen ve gelişen yeni nesil otomobillerimizle,gerek global projelerde, gerekse yerel uygulamalarda Volvo Car Turkey’inilerleyen dönemlerdeki başarılarını sizlerle paylaşmaktan gurur duyacağız”

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS