Mercedes’in sportif aile aracı :”B serisi”

Mercedes’in sportif aile aracı :”B serisi”

Mercedes-Benz B-Serisi’ni yeniledi. 2019 ilkbaharda satışa sunulyacak olan yeni B serisi önceki nesil ile kıyaslandığında daha dinamik ve sportif bir karakterle yollara çıkıyor.

Mercedes-Benz, 2005 yılında lansmanı yapıldığından bu yana,tüm dünyada 1,5 milyondan fazla B-Serisi satışı yaptı. İlk görüşte bir “aile” otomobili görüntüsü taşıyan B serisi şimdi çok fonksiyonelli bir araç haline gelmiş. Yeni B-Serisi modelinin seri üretimi bu yılın sonunda Almanya’da bulunan Mercedes-Benz Rastatt tesislerimizde başlayacak. Araç şubat 2019’dan itibaren Avrupa’da satışa sunulacak. Türkiye’ye de muhtemelen ilkbaharda gelecek.

Yeni motorlar geliyor

İspanya’da test sürüşü gerçekleşen yeni B serisini Mallorca Adası’nda uzun bir parkurda denedik. Yeni B-Serisi her biri Euro 6d-TEMP emisyon normunu karşılayan yüksek verimlilik seviyesine sahip yeni motorlarla yollara çıkıyor. İlk etapta üçü dizel ve ikisi benzinli beş farklı motor seçeneği sunuluyor. Bnzinli cephesinde giriş seviyesini M 282 koldu 1,33 litre hacimli motoruyla B 180 oluştururken, bir üst basamakta aynı motorun daha güçlü versiyonuyla yollara çıkan B 200 yer alıyor. Bu motor silindir kapatma özelliği, Delta formunda silindir kafaları ve benzin partikül filtresiyle dikkat çekiyor. Motorun her iki güç versiyonu da 7G-DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla donatılıyor. Dizel cephesini oluşturan B 180 d de 7G-DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Yeni B-Serisi ilk etapta sadece çift kavramalı otomatik şanzımanlarla sunulacak. Küçük hacimli motorlarda 7G-DCT kullanılmaya devam ederken 2,0 litre dizel motorda sunulan 8G-DCT yeni bir şanzıman olarak sunuluyor. İlerleyen dönemlerde ilave motor seçenekleri ve dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ile ürün gamı daha da genişleyecek.


Konforlu yaşam alanı

Atak sürüş özellikleri ile yeni B-Serisi, önceki nesline göre daha konforlu bir yaşam alanı sunarken, özgün tasarımlı iç mekânı ise yüksek kalite algısıyla benzersiz bir deneyim vaad ediyor. Öğrenme yeteneğine sahip bilgi ve eğlence sistemi MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi), sezgisel kullanıcı arayüzü, kusursuz grafikler, “Hey Mercedes” sesli komut sistemi, standart olarak sunulan dokunmatik ekran ile yenilikçi bir deneyime öncülük ediyor. S-Serisi’nden bazı özellikler de barındıran yeni B-Serisi, en güncel sürüş yardım sistemleri ile sınıfının en yüksek aktif güvenlik seviyesini sunuyor. Ancak araç sportif olmasına rağmen ilk nesildeki sert kullanımından oldukça uzaklaşmış durumda. Bu da oldukça önemli bir gelişme.

Daha sportif oldu

Tasarımcıları yeni Mercedes-Benz B-Serisi’ni geliştirirken, onu kompakt MPV segmentinin dışına çıkarmayı hedefledi. Kısa ön ve arka uzantılara sahip gövde 2.729 mm dingil mesafesi, eğimli tavan çizgisi ve 16 inç ile 19 inç arasında değişen jantlarıyla yeni B-Serisi, son derece dinamik ve sportif bir karakter ortaya koyuyor. Akıcı bir şekilde A sütunu ile birleşen dinamik tasarımlı ön bölüm kadar kaslı omuz çizgisi de B-Serisi’nin sportif karakterini destekliyor. Standart olarak özgün LED gündüz farlarına sahip tam LED ön farlar sunuluyor. İsteğe bağlı olarak sunulan ve yol şartlarına göre aydınlatma gücünü otomatik olarak ayarlayan MULTIBEAM LED ön farlar sportif görünümü daha da güçlendiriyor.

Mercedes-Benz kullanıcı deneyimi

A-Serisi’nden sonra B-Serisi de yeni bilgi ve eğlence sistemi MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi ile yollara çıkıyor. MBUX, Mercedes me connect için yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Yapay zekâ özelliği ile gelen öğrenme yeteneği bu sistemi benzersiz kılıyor. Kişiselleştirilebilen MBUX, kendini kullanıcıya uyarlıyor ve böylece otomobil ile sürücü ve yolcular arasında duyusal bir bağ kuruyor. Standart olarak sunulan dokunmatik ekran ve donanım seviyesine bağlı olarak sunulan yüksek çözünürlüklü tamamen dijital gösterge paneli ve “Hey Mercedes” komutu ile etkinleşen ve günlük konuşma dilini anlayan akıllı sesli komut sistemi gibi özellikler yolculukları keyfe dönüştürüyor. MBUX, dokunmatik ekran, isteğe bağlı olarak sunulan ve orta konsola entegre edilen dokunmatik kumanda paneli ve direksiyon üzerindeki dokunmatik kontrol düğmeleri olmak üzere üç farklı arayüz üzerinden kumanda ediliyor. Ayrıca ön camda sanal gösterge paneli de sunuluyor. Yeni B-Serisi de Araç Güvenliği Teknoloji Merkezi’nde (TFS) geliştirildi. Otomobilin geliştirilmesi aşamasında gerçek trafik kazalarından elde edilen bilgi birikim ve deneyim kullanıldı. B 180 versiyonu (136 BG/100 kW, 200 Nm) 7G-DCT çift kavramalı otomatik şanzıman ile karma yakıt tüketimi 5,6 5,4 lt/100 km, karma CO2 emisyon salınımı ise 128-124 gr/km değerlerine sahip. B 200 (163 BG/120 kW, 250 Nm) 7G-DCT ise çift kavramalı otomatik şanzıman ile; karma yakıt tüketimi 5,6-5,4 lt/100 km değerlerinde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS